W chwili kiedy gospodarstwo zaczyna stosować płynne żywienie , monter urządzeń musi dokładnie ustawić receptury paszy i prawidłowo  ustawić kolejność zadawania paszy zawsze zaczynając od finiszera dla tuczników kończąc na prestarterze dla prosiąt. Jeżeli chodzi o receptury paszy to rolnicy po pierwotnym wprowadzeniu danych do komputera często nie aktualizują informacji dotyczących wartości pokarmowej surowców, a po upływie kilku miesięcy zazwyczaj zmieniają się receptury lub też są dostępne inne surowce. Może to być przyczyną, że świnie nie dostają odpowiedniej porcji mieszanki.

Jednym z głównych problemów przy instalacji do żywienia na mokro jest brak konserwacji urządzeń. Jak mówi Henk Honderd – po wymianie uszkodzonej pompy lub zaworu nikt nie sprawdza, czy waga działa prawidłowo lub czy wszystkie zawory zadawania surowców zamykają się itd. Często również utrzymanie higieny na fermach pozostawia wiele do życzenia – zbiorniki na wodę rzadko kiedy są czyszczone, bo producenci często zapominają, że woda do zwilżania paszy musi być czysta.

Mimo, że surowce do żywienia na mokro zazwyczaj są tańsze od paszy suchej, to bez odpowiedniego dbania o całą instalację nie możemy liczyć na dobre wyniki produkcyjne i zwiększenie zysku z chowu świń. Podobał się artykuł? Podziel się!