Program bioasekuracji opracował Główny Lekarz Weterynarii. Ma on na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Minister rolnictwa 4 kwietnia br. wydał rozporządzenie wprowadzające ten program, nowe przepisy wejdą w życie 29 kwietnia br. - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Zgodnie z rozporządzeniem program bioasekuracji realizowany będzie na obszarze woj. podlaskiego, w powiatach: sejneńskim w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny, augustowskim w gminach Lipsk i Płaska, białostockim w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo oraz sokólskim w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.

Rolnicy z wymienionych terenów, którzy utrzymują świnie będą musieli dostosować swe gospodarstwa do wymagań bioasekuracji w ciągu miesiąca od wejścia w życie przepisów tj. do 29 maja 2015 r.

Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie gospodarstwa przed kontaktem zewnętrznym. Jeżeli świnie utrzymywane są w systemie otwartym, konieczne jest podwójne ogrodzenie o wysokości co najmniej 1,5 m, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem. natomiast jeżeli trzoda znajduje się w chlewniach, musi być ona zamknięta przed dostępem zwierząt domowych.

Ponadto rolnik będzie też musiał wdrożyć program monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzać okresowe zabiegi dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku), prowadzić rejestr środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestr wejść osób do pomieszczeń, gdzie są trzymane świnie.

Obowiązkiem rolnika będzie także dopilnowanie, by osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach; do budynków, w których są utrzymywane świnie, nie wchodziły osoby postronne; osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

Osoby, które do 29 maja nie będą mogły dostosować swego gospodarstwa do tych wymagań mogą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w programie bioasekuracji.

Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie, nakaże zabicie świń lub poddanie ich ubojowi oraz wyda decyzję zakazującą posiadania świń w gospodarstwie przez okres obowiązywania programu, tj. do 31 grudnia 2018 r.