Dodatki probiotyczne kojarzą się najczęściej z ich wykorzystaniem w żywieniu prosiąt ssących i odsadzonych. Tam też ich rola jest szczególna – symbiotyczne bakterie zasiedlając przewód pokarmowy młodych zwierząt pomagają utrzymać równowagę mikrobiologiczną przewodu pokarmowego, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie problemu biegunek. Znaczenie probiotyków jest więc w przypadku tej grupy ogromne. Nie zapominajmy jednak, że równie ważna jest obecność tego typu dodatków w „diecie” loch. Korzystne działanie probiotyków zachodzi na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim ograniczają one wzrost patogennych drobnoustrojów (w tym E. Coli) w przewodzie pokarmowym macior. Bakterie te odpowiedzialne są za większość przypadków bezmleczności poporodowej, która może prowadzić do zahamowania wzrostu prosiąt, a w wielu przypadkach do zwiększonej liczby upadków. Ograniczenie populacji patogennych drobnoustrojów, daje również innego rodzaju korzyść – zmniejsza ryzyko bakteryjnych zakażeń przewodu pokarmowego u młodych. Źródłem infekcji bardzo często może być bowiem kał lochy, w którym znajdują się duże ilości szkodliwych drobnoustrojów.

Oprócz wymienionych wyżej korzyści, nie bez znaczenia jest również pozytywny wpływ jaki probiotyki wywierają na apetyt loch. Ma to szczególnie wysokie znaczenie w okresie kilku dni po porodzie, kiedy to zazwyczaj lochy pobierają niedostateczną ilość paszy. Poprzez poprawę apetytu probiotyk wpływa pozytywnie na wydajność laktacji u maciory, co skutkuje szybszym wzrostem prosiąt.

Na rynku dostępna jest cała gama preparatów probiotycznych dedykowanych do stosowania w żywieniu loch. Często są one składnikiem premiksu stosowanego w żywieniu loch (np. linia produktów Schaumalac firmy Schaumann, Bas – Mix LK firmy Bas – Pol, czy mieszanka ML firmy Dolfos), mogą także być oferowane jako typowy dodatek probiotyczny (np. Lochmilk firmy JHJ). Oferowane przez firmy paszowe probiotyki różnią się także sposobem podawania – mogą występować w postaci sypkiej, i wówczas stanowią one składnik mieszanki paszowej, jednak niektóre preparaty występują również w postaci roztworu, i stosuje się je jako dodatek do wody używanej w pojeniu zwierząt. 

Podobał się artykuł? Podziel się!