Drożdże pastewne to jeden z najbardziej wartościowych surowców wysokobiałkowych stosowanych w żywieniu trzody chlewnej. Surowiec ten zawiera w swoim składzie ponad 40 proc. białka ogólnego. Na tym jednak zalety drożdży się nie kończą:

- Białko obecne w drożdżach charakteryzuje się doskonałą wartością biologiczną. Jego profil aminokwasowi jest bardzo zbliżony do białka zwierzęcego, co sprawia że jest ono dobrze wykorzystywane przez zwierzęta. Korzyścią związaną ze stosowania drożdży paszowych jest również ich działania pro- i prebiotyczne. Dzięki temu obecność drożdży w paszach dla trzody korzystnie wpływa na skład mikroflory przewodu pokarmowego. Nie można też zapomnieć o właściwościach detoksykacyjnych drożdży. Wiele preparatów stosowanych do redukowania szkodliwości mikotoksyn zawiera w swoim składzie właśnie fragmenty komórek drożdży. Obecność drożdży w paszach ogranicza więc szkodliwość różego rodzaju toksyn – mówi dr inż. Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Niestety, z pewnych względów zastosowanie drożdży pastewnych jest mocno ograniczone:

- Na przeszkodzie szerokiego zastosowania drożdży pastewnych stoi przede wszystkim  ich wysoka cena – tona surowca to wydatek rzędu 3,5 – 4 tys. zł. Ponadto wysokie dawki drożdży mogą powodować u świń biegunki. Maksymalny udział tego surowca to 5 proc. w składzie paszy, bezpieczniej jest jednak stosować 3 proc. dodatek drożdży w składzie mieszanki treściwej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!