Nasze wcześniejsze informacje, o kolejnym przypadku ASF u dzików potwierdziły się. To, czego możemy się spodziewać, to na pewno kolejne takie znaleziska, które będą odkrywali rolnicy wraz z postępem żniw kukurydzy.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że osiemnasty przypadek ASF stanowi grupa szesnastu padłych dzików znaleziona na polu kukurydzy oraz w jego najbliższym otoczeniu (przylegających do pola zagajnikach), w pobliżu miejscowości Piłatowszczyzna, w gminie Gródek, powiat białostocki, woj. podlaskie, w odległości ok. 15 km od granicy polsko-białoruskiej.

Pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF, które zbadano w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Z pobranych próbek u 8 dzików potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (wyniki otrzymane w dniu 8 oraz 10 października 2014 r.).

Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 18. przypadek zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!