Niestety znów mamy złe wieści dla producentów trzody: ceny skupu tuczników spadają i szans na ich wzrost nie widać. Spadki zaobserwowano już w ostatnich dniach października, a początek listopada przyniósł w niektórych skupach obniżki cen rzędu 20 – 30 groszy. Wciąż są wprawdzie zakłady, które utrzymały stały poziom cen, jednak spodziewać się należy, że również one w najbliższych dniach dokonają obniżek.

Obecnie średnie ceny skupu żywca wieprzowego wynoszą 3,85 zł/kg netto, a za tuczniki ocenione poubojowo w klasie E zakłady płacą przeciętnie 5,26 zł/kg netto. W porównaniu z minionym tygodniem cena świń, ocenianych poubojowo spadła aż o 17 groszy. Mniejsze obniżki (rzędu 7 groszy) nastąpiły w przypadku cen świń sprzedawanych w wadze żywej.

Jakie są przyczyny tak dużych obniżek? Zdaniem przedstawicieli skupów - jak zawsze te same: duża podaż tucznika na rynku, ograniczona konsumpcja mięsa i spadki cen na terenie całej Unii Europejskiej. Nasi rozmówcy twierdzą, że w najbliższym czasie nie ma praktycznie żadnych szans na wyraźny wzrost cen. Mogą natomiast nastąpić dalsze obniżki, nie powinny być one jednak już tak dotkliwe jak w ostatnim czasie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!