Według unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fisher-Boel, przyczyną trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej jest głębokie niezrównoważenie popytu z podażą. Dlatego Komisja wyraziła zgodę na zastosowanie interwencji w postaci dopłat do prywatnego przechowywania półtusz wieprzowych.

Unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fisher-Boel, która w poniedziałek złożyła wizytę w ministerstwie rolnictwa zapowiedziała, że wkrótce w KE odbędzie się dyskusja na temat rynku wieprzowiny w Europie - poinformował wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski powiedział, że wizyta miała charakter kurtuazyjny i odbyła się przy okazji pobytu komisarz na międzynarodowej konferencji poświęconej lasom. Fisher-Boel rozmawiała z ministrem Wojciechem Mojzesowiczem.

Zdaniem Mojzesowicza, sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce jest nadal krytyczna, a w pierwszych miesiącach 2008 r. będzie jeszcze trudniejsza. Według ministra, ustabilizowanie rynku będzie wymagało wprowadzenia dalszych dodatkowych instrumentów takich jak np. skup interwencyjny.

Ardanowski zaznaczył, że szefowa unijnego rolnictwa przyznała, iż rynek wieprzowiny wymaga analiz ze strony unijnych organów. Choć jej zdaniem nie należy zbyt głęboko ingerować w rynek. Zapowiedziała jednak, że wkrótce odbędzie się dyskusja na ten temat i decyzje będą wynikały z wniosków, jakie zostaną sformułowane.

Wiceminister powiedział także, że podczas spotkania z Fisher-Boel zostały poruszone sprawy kwot mlecznych. Komisarz zapewniła, że dołoży starań by od nowego roku kwotowego (od 1 kwietnia 2008 r.) kwoty mleczne zostały podniesione.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!