W środę Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) stwierdzono u dwóch świń w powiecie białostockim, w gminie Gródek, która graniczy z Białorusią. W gospodarstwie hodowano w sumie osiem świń, wszystkie zutylizowano.

Wyznaczono też 10-kilometrową strefę z ograniczeniami, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną. Na jej terenie znajduje się 37 gospodarstw, utrzymujących 192 sztuki świń. Jażdżewski powiedział, że trwa "intensywny przegląd" gospodarstw, ale - jak zauważył - nie są to raczej przemysłowe hodowle, a drobne gospodarstwa.

Jażdżewski poinformował, że w czwartek odbywa się liczenie świń, a od piątku powiatowi lekarze weterynarii mają wydawać decyzje, co stanie się ze świniami w danym gospodarstwie.

-Decyzje, które będą podejmowane, w zależności oczywiście od oceny lekarzy na miejscu, raczej będą dotyczyły zabicia tych świń - powiedział Jażdżewski.

Dodał, że takie działanie ma wymiar prewencyjny. Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej ma nadzieję, że cały proces zakończy się w przyszłym tygodniu i - jak zaznaczył - wtedy - będzie można powiedzieć, że sytuacja jest opanowana. Rolnicy dostaną odszkodowania według cen rynkowych.

Pytany przez dziennikarzy, czy byłaby możliwa masowa likwidacja świń z przydomowych gospodarstw, Jażdżewski powiedział, że sprawa jest trudna, bo często taka hodowla jest źródłem utrzymania gospodarzy. Mówił, że w ministerstwie rolnictwa jest przygotowywany plan dotyczący likwidacji hodowli przyzagrodowych i rekompensat, które będą wypłacane rolnikom.

Jażdżewski powiedział też, że jeszcze w czwartek o wykryciu ASF u świń w Polsce zostaną poinformowane władze Białorusi.

Dodał, że gospodarstwo, w którym wykryto świnie z ASF znajduje się w odległości ok. 3 km od granicy z Białorusią i ok. 3,5 km od miejsca, w którym znaleziono ostatni przypadek padłego dzika z ASF. Jażdżewski zaznaczył, że obecna strefa z ograniczeniami nie będzie powiększana. Chodzi o cztery powiaty w województwie podlaskim: sejneński, augustowski, sokólski i białostocki.