Nie da się ukryć, że producenci świń mniej lub bardziej zastanawiają się nad losami soi GMO, nad tym, jakie będą ewentualne ograniczenia w żywieniu świń w Polsce po 2016 r. Czy producenci będą musieli zmierzyć się z większym niż dotychczas deficytem białka w żywieniu świń, czy też nie? To oczywiście jest spory problem, jednak dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podczas Targów Ferma w Łodzi przekonywał słuchaczy, aby w tym całym zamieszaniu, które jest związane ze źródłami białka w paszach dla trzody chlewnej, nie zapominali o źródłach energii w mieszankach paszowych, które często sami przygotowują w gospodarstwach. Tłumaczył to jednoznacznie - energia ma bardzo duże znaczenie pod kątem fizjologii zwierząt, jak i kosztów żywienia. Jakbyśmy na to nie patrzyli, to podstawowymi surowcami wchodzącymi w skład mieszanek paszowych dla świń są właśnie źródła energii, czyli zboża. Ilościowo to one w mieszankach paszowych stanowią 70-75 proc.

WAŻNE BILANSOWANIE

Energia w przypadku świń jest podawana jako energia metaboliczna najczęściej w MJ/kg paszy. A nadmiar lub jej niedobór w paszy może prowadzić do poważnych konsekwencji. Z punktu widzenia produkcji świń, producentów najbardziej interesuje trawienie i wchłanianie. Ilość energii w paszy będzie warunkowała, ile białka zostanie strawione, a później wbudowane w mięśnie. Jeżeli w dawce pokarmowej tej energii w stosunku do białka zabraknie, to możemy być pewni, że cenne białko zostanie wydalone w postaci amoniaku i mocznika.

To, że energia odgrywa jedną z kluczowych ról w efektywnym żywieniu wszystkich grup technologicznych świń potwierdza fakt, że nauka dostarczyła nam szereg bilansów żywieniowych z udziałem energii. Ostatecznie okazuje się, że poziom składników odżywczych w paszy nie ma aż tak kluczowego znaczenia jak to, jaki jest stosunek poszczególnych składników do siebie nawzajem. Często zapominamy o tym, że jeżeli w paszy obniżamy jakiś składnik, to jednocześnie musimy zmniejszyć udział tych składników, które są dla niego komplementarne albo konkurencyjne, tak aby całość była dobrze zbilansowana.