Na ostatnim spotkaniu pomiędzy ministrami rolnictwa Rosji i Estonii dyskutowano możliwość zniesienia zakazu importu żywych świń z Estonii do Rosji.Strona rosyjska zaproponowała jedynie import tusz wieprzowych i jednocześnie nie przychyla się do uboju żywych świń na terenie Rosji, które pochodzą z Estonii.

- Mamy wspólne interesy handlowe z Rosją i chcemy je kontynuować. Jednak Rosja woli teraz importować gotowe produkty - powiedział po spotkaniu estoński minister rolnictwa Helir-Valdor Seeder.

Dodając jednocześnie, że rozmowa toczyła się w kierunku rozwijania dalszych możliwości handlowych pomiędzy Rosją, a Estonią.

Rosja w marcu tego roku zakazała sprowadzanie żywych świń z Estonii, powodem było naruszenie norm sanitarnych przez producentów. W efekcie tamtejsi przedsiębiorcy stracili prawie dwie trzecie swoich rynków zbytu.

Przed wprowadzeniem zakazu Estonia eksportowała rocznie do Rosji około 200 tys. żywych świń.

- Do tej pory proponowaliśmy, aby Komisja Europejska poruszyła ten problem w ramach Światowej Organizacji Handlu, której Rosja jest już członkiem. Jednak takie spotkania dwustronne przyczyniają się pozytywnie do przyspieszenia i zwiększenia szans na zniesienie tego zakazu - podkreślił Seeder.

Podobał się artykuł? Podziel się!