Szef estońskiej weterynarii został odwołany 31.12.2015 r. jak potwierdził Urmas Kruuse, estoński minister rolnictwa - Ago Pärtels nie mógł dłużej realizować zadań ze względu na utratę zaufania ze strony służb weterynarii.

Zdymisjonowany GLW starał się jeszcze przypomnieć myśliwym, że polowanie na dziki w strefach występowania wirusa jest zabronione. Podkreślał również, że jest to bardzo ważne, aby poinformować wszystkie organizacje zajmujące się organizowaniem polowań dla zagranicznych myśliwych o restrykcjach dotyczących polowań na terenie Estonii, uznając, że - jest to ważne działanie prewencyjne, aby wirus ASF nie był przeniesiony do innych krajów.

W Estonii ASF występuje u dzików od września 2014 r. Niepokojące są również to, że przypadki choroby u dzików są dość liczne i notowane regularnie. Według ostatniego raportu OIE (Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt) z 11.01.2016 r. (za okres od 27.12.2016 r. do 5.01.2016 r.) na terenie Estonii odnotowano 35 przypadków, które w sumie liczyły 63 dziki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!