Według danych Eurostatu w okresie od stycznia do sierpnia 2015 poziom tuczników na ubój w UE był wyższy o 3,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu z 2014 r. W tym czasie, w Polsce poziom tuczników na ubój wyniósł 5 proc. więcej niż w okresie (styczeń-sierpień 2014 r.), z kolei w Niemczech tuczników na ubój w tym czasie było więcej o 1,9 proc.

ISN, czyli Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Świń ocenia w swoim ostatnim komunikacie, że każdy z europejskich rynków jest już przesycony mięsem wieprzowym, co osłabia wzajemną wymianę handlową krajów.

Według danych ISN, w tym tygodniu Niemcy wyznaczyli bardzo wyraźną drogę na najbliższy okres dla europejskich cen wieprzowiny. Początek tego tygodnia rozpoczął się w Niemczech  niższą, aż o 5 eurocentów średnią ceną tusz wieprzowych. Ceny u naszych zachodnich sąsiadów spadły do poziomy 1,196 euro/kg netto (dla tusz o min. 57 proc. mięsności i wybojowości min. 79 proc.).

Ta duża obniżka to mocny sygnał dla pozostałych krajów europejskich, że na razie nie ma co liczyć na zmianę sytuacji. Największe spadki cen w skupach w tym tygodniu dotyczą obecnie takich krajów jak: Holandia, Belgia czy Austria.

Z kolei, Duńczycy od 4 tygodni pozostają na tym samym poziomie cenowym równym 1,360 euro/kg netto. Jest to jedna z wyższych cen w UE. Jednak najwyższy poziom cen wieprzowiny w tym tygodniu wg INS jest notowany w Wielkiej Brytanii, gdzie średnio za tusze o min. 57 proc. mięsności płaci się 1,647 euro/kg netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!