Po okresie laktacji organizm lochy jest niekiedy silnie wycieńczony. Deficyt składników odżywczych i zła kondycja loch, sprawia, że w czasie rui, liczba komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia jest niższa. Dodatkowo, stan ten sprawia, że u takich loch, większa jest liczba zamierających zarodków. Procesy te, mają bezpośredni wpływ na wielkość uzyskiwanych miotów. Zabiegiem, mającym na celu zapobieganie temu zjawisku, jest Flushing – inaczej żywienie bodźcowe, lub podkarmianie.

Zabieg ten polega na dostarczeniu lochom wysokiego poziomu energii, a także białka i składników mineralnych, w okresie kilku dni przed wystąpieniem rui. Dokonuje się go poprzez poprzez podniesienie wartości energetycznej paszy przy użyciu specjalnych dodatków, bogatych w cukry proste. Celem zwiększenia spożycia paszy, stosuje się często wprowadzenie 3 odpasów dziennie.  Flushing przyspiesza regenerację organizmu po laktacji, jego głównym celem, jest jednak podniesienie poziomu insuliny we krwi, co następuje w wyniku wysokiej koncentracji cukrów w paszy, oraz wspomniane zwiększenie liczby odpasów. Insulina zwiększa wydzielanie hormonów płciowych do krwi, co skutkuje powstaniem większej ilości komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Efektem flushingu jest również większe wydzielanie progesteronu, co zwiększa przeżywalność zapłodnionych zarodków. Szacuje się, że przeprowadzenie flushingu, może zwiększyć wielkość uzyskanego miotu o 1-2 prosięta.  

Przeprowadzenie flushingu jest również zasadne przed inseminacją loszek. W tym przypadku, obfitsze żywienie należy rozpocząć na około 14 dni przed pierwszym kryciem. W przypadku wieloródek, flushing najlepiej rozpocząć w dniu odsadzenia prosiąt. Ważne jednak, by po pokryciu, niezwłocznie zmniejszyć ilość spożywanej paszy jak i koncentrację energii. Obfite żywienie zapłodnionej lochy zwiększa metabolizm progesteronu, co sprzyja większej zamieralości zarodków. 

W okresie flushingu, lochy najczęściej nadal żywione są mieszanką typu LK. Mieszankę tą należy jednak wzbogacić specjalnym dodatkiem flushingowym. Możliwe jest zastosowanie dodatków oferowanych przez firmy paszowe. Jednak równie dobrze można takową mieszankę przygotować samemu.  Wystarczy zmieszać w proporcji 1:1 glukozę oraz mączkę rybną. Dawkę dla lochy, należy wzbogacić o 200 g takiej mieszanki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!