Niedożywione lochy w okresie po intensywnej laktacji i odsadzeniu prosiąt, przy następnej ciąży tracą więcej zarodków co może skończyć ich całkowitym wchłonięciem przez organizm samicy.

- W okresie przed rują wskazane jest aby żywić lochy trzy razy dziennie paszami wzbogacanymi w cukry proste. Kilka odpasów pozwoli na zwiększenie skoków insuliny w krwi samic, która stymuluje prace przysadki mózgowej i jednocześnie wydzielanie hormonów gonadotropowych – warunkujących optymalną owulację i rozwój pęcherzyków jajnikowych – mówi Maja Janowicz, menedżer ds. rozwoju sprzedaży z firmy Provimi.

Dodatek flushingowy można wykonać w gospodarstwie. W swoim składzie w dawce dla jednej lochy powinien zawierać  150 g cukru np.: glukozy, 150 g mączki rybnej i premiks mineralno – witaminowy dowolnej firmy, który powinien być dawkowany według zaleceń producenta.

Badania polskich naukowców wykazały, ze wzbogacone żywienie poprzedzające okres krycia, zwiększa ostatecznie liczebność miotu średnio o 1 do 2 oraz gwarantuje wyższą masę urodzeniową osesków.   Podobał się artykuł? Podziel się!