W połowie czerwca Komisja Europejska ogłosiła 18 państw członkowskich, które do końca roku prawdopodobnie zdołają w 100 proc. przystosować się do zmian w utrzymaniu loch prośnych.

Były to: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Holandia, Malta, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Wielka Brytania.

W tej chwili rolnicy z większości, wymienionych wyżej krajów dostosowali się w pełni do zmiany przepisów.
Polska znalazła się w drugiej grupie państw, które wraz z początkiem 2013 roku będą przystosowane w ponad 90 proc. Oprócz Polski w tej grupie są jeszcze: Austria, Finlandia, Grecja i Słowenia.

Francja jest jedynym krajem, który do tej pory nie dostarczył KE takich informacji. Badanie przeprowadzone przez francuski rząd w kwietniu stwierdzało, że jedynie 30 procent gospodarstw trzody chlewnej spełnia zmieniające się wymogi dobrostanu utrzymania loch prośnych od 2013 r. Z kolei 50 proc. rolników nie zamierzało dostosowywać swoich gospodarstw do wymagań przepisów, a 17 proc. rolników zadeklarowało w badaniach, że prawdopodobnie całkowicie zrezygnuje z chowu loch.

Według BPEX takie deklaracje francuskich rolników mogą znacząco wpłynąć na spadek produkcji trzody chlewnej w UE w kolejnych latach 2013/14. Trzeba pamiętać, że Francja jest trzecim największym producentem trzody chlewnej w UE.

Włochy dostarczyły Komisji wymagane informacje jednak z prośbą o nieprzekazywanie ich do informacji publicznej. Jednak jak informuje BPEX blisko 30 proc. rolników nie zdąży dokonać zmian w swoich gospodarstwach do końca tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!