- Liczba nowych ognisk choroby w 2010 r. wyniosła 1239 stad świń. Najwięcej wystąpiło w województwie świętokrzyskim (327 stad). W odniesieniu do zwierząt, w 2010 r. stwierdzono 3060 zwierząt reagujących dodatnio w badaniu serologicznym w kierunku choroby Aujeszkyego. Najwięcej zwierząt dodatnich również stwierdzono w województwie świętokrzyskim (716 sztuk świń). W ujęciu całego kraju liczba nowych zachorowań na chorobę Aujeszkyego w 2010 r. była mniejsza niż w 2009 r. i spadła z 8731 stwierdzonych w 2009 r. do 3060 w 2010 r. - informuje Biuro Zdrowia i Ochrony Zwierząt GIW.

Na podstawie sprawozdań przekazywanych przez wojewódzkich lekarzy weterynarii można stwierdzić, że choroba nie występuje w takich województwach, jak dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie (bez ognisk choroby w 2010 r. ). Pojedyncze ogniska choroby stwierdzono natomiast w województwach opolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.

- Od 2010 r. Polska oraz regiony Hiszpanii zostały wpisane do wykazu państw członkowskich, w których wprowadzony został zatwierdzony krajowy program kontroli tej choroby. RP jest państwem członkowskim prowadzącym zatwierdzony program kontroli choroby Aujeszkyego u świń. Taka decyzja umożliwia handel świniami z państwami członkowskimi, które również prowadzą zatwierdzony program zwalczania tej choroby. W chwili obecnej realizacja programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń jest na etapie stałego monitorowania choroby w obrębie całego kraju. W dalszej kolejności, realizacja programu ma umożliwić swobodny handel świniami bez konieczności potwierdzania dodatkowych gwarancji w odniesieniu do choroby Aujeszkyego - informuje Biuro Zdrowia i Ochrony Zwierząt GIW.

Podobał się artykuł? Podziel się!