Jak mówił szef weterynarii Włodzimierz Skorupski, handlarz ten prawdopodobnie kupił tanio zarażone prosięta i sprzedał je nielegalnie na targowisku. Mężczyzna został przesłuchany. Jak poinformował Skorupski, pierwsze przesłuchanie, które przeprowadził powiatowy lekarz weterynarii nic nie dało, dopiero kolejne, prowadzone przez policję wykazały, że mógł on nabyć chore sztuki.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie Kamil Kowalczyk powiedział, że wciąż zbierane są materiały w tej sprawie, które następnie trafią do tamtejszej prokuratury rejonowej. Na razie nie wiadomo, czy i w jakim zakresie będzie tam prowadzone śledztwo.

- Chcemy się upewnić, czy prosięta zostały kupione od tych ognisk, które znamy, bo by to zamknęło całą siatkę tej choroby - powiedział Skorupski. Podkreślił, że sprzedawanie świń jest nielegalne, gdyż jest zakaz obrotu trzodą chlewną w strefie z ograniczeniami. Dodał, że kontrolowanie takich zachowań jest trudne, bo oprócz legalnych targowisk, istnieją nielegalne miejsca, gdzie dokonuje się takiego handlu.

- Czy wystąpią kolejne ogniska - nie wiem, mam nadzieję, że nie. Ale jeżeli wystąpią, to sytuacja jest na tyle opanowana, że szybko sobie z tym poradzimy - podkreślił GLW. Zaznaczył, że ogniska choroby są likwidowane w ciągu 1-2 dób od ich wykrycia.

W czwartek rano na targowiskach lekarze weterynarii i policja kontrolowali handel trzodą - dodał.

Główny Lekarz Weterynarii zawiadomił o sprawie nielegalnego handlu trzodą Komendanta Głównego Policji. "Dzisiaj jestem umówiony z panem komendantem po to, żeby rzucić w te rejony dodatkowe siły policyjne, bo miejscowe komisariaty mogą być "niewydolne", by uszczelnić nielegalny handel - powiedział.

W tym regionie dodatkowo pracować będzie 50 lekarzy weterynarii, którzy będą pomagali miejscowym weterynarzom. U inspektora wojewódzkiego powołana zostanie 3-osobowa grupa, która pomoże w koordynowaniu prac w powiatach.

Jednocześnie badane są próbki pobrane od stad świń znajdujących się w promieniu 3 km od ogniska. W ciągu ostatnich dwóch dni przebadano ich 1600, wszystkie wyniki były ujemne. Dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk podkreślił, że próbki badane są przez całą dobę i przez wszystkie dni w tygodniu. Badanie próbki trwa od czterech do dziesięciu godzin. W opinii Niemczuka, od 2014 r. wirus w zasadzie nie zmieniał się, "ale w ostatnim czasie pojawiają się dziwne wyniki badań, które trzeba weryfikować po raz drugi i trzeci, może to sygnalizować - choć nie musi - że wirus zaczyna się zmieniać".