- To jest apel do wszystkich rolników, aby poważnie potraktować temat (...) zabezpieczenia gospodarstwa przed możliwością zawleczenia wirusa do hodowli świń - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w resorcie rolnictwa Pirsztuk.

Dodał, że sytuacja w Polsce związana z ASF jest "dość stabilna". "Mam nadzieję, że utrzyma się ona jak najdłużej (...). Dzisiaj wirus ogranicza się do dwóch powiatów na terenie woj. podlaskiego" - zaznaczył Pirsztuk.

Dotychczas wykryto w Polsce 3 ogniska ASF u świń i 35 przypadków u dzików. Pierwszy przypadek wirusa potwierdzono w gm. Szudziałowo (woj. podlaskie) w strefie przygranicznej z Białorusią.

Szef weterynarii podkreślił, że do utrzymania stabilnej sytuacji konieczna jest współpraca wszystkich zainteresowanych. "Te działania będą zależne od współpracy z hodowcami, od świadomości wszystkich, że (...) wirus nie powoduje choroby u ludzi, ale jest bardzo groźny ekonomicznie i może spowodować zagrożenia związane praktycznie z paraliżem hodowli świń w naszym kraju" - zaznaczył Pirsztuk.

Służby weterynaryjne zalecają hodowcom maksymalne ograniczenia ryzyka zakażenia świń wirusem ASF. Chodzi o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - tzw. bioasekuracji. Przede wszystkim nie wolno karmić zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego; należy stosować maty dezynfekcyjne, niezbędne jest zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich i pasz oraz ograniczenie dostępu osób postronnych do zwierząt.

Według Inspekcji Weterynaryjnej, należy unikać kontaktu z padłymi zwierzętami (w przypadku ASF - świń i dzików). Każdy fakt znalezienia padłej świni należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii. Nie wolno też pozwolić domowym zwierzętom na kontakt z padłymi świniami i dzikami.

Problemem jest też zbyt duża populacja dzików. Pod koniec ub. roku weszło w życie znowelizowane rozporządzenie, które zniosło ograniczenia weterynaryjne dotyczące wykonywania polowań. Prowadzony jest ponadto odstrzał dzików z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej w tzw. obszarze objętym ograniczeniami. Od 1 sierpnia 2014 r. do 13 lutego 2015 r. odstrzelono już 2684 dzików z zaplanowanej puli 3000.