PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Gorący temat ASF – spotkanie w Białej Podlaskiej pełne emocji

Autor: kh

Dodano: 20-09-2017 12:12

Tagi:

Dlaczego wybijane są zdrowe świnie? Co z odstrzałem dzików? Czy można zasiedlać chlewnie w strefach występowania ASF? Podczas wczorajszego spotkania z rolnikami w Białej Podlaskiej, na którym był obecny m.in. wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, nie brakowało emocji.Rolnicy ze strefy występowania ASF z pow. bialskiego skarżą się m.in. na to, że z gospodarstw zabierane i poddawane utylizacji są zdrowe świnie, które nie zostały przebadane na obecność ASF. Wiele osób poddaje w wątpliwość badania prowadzone przez Inspektorat Weterynarii, jeśli nawet stwierdzono w próbkach obecność wirusa, czy jest to akurat wirus ASF?

- Panie ministrze, Pan dobrze wie, że lobby myśliwskie od 2014 r. zaczęło wszystko przekładać na rolników. Dlaczego nie postawiono ogrodzeń na granicy już wtedy gdy mówiliśmy o tym na blokadzie w 2014 r. Wiecie że nie możecie liczyć na myśliwych, bo oni się zasłaniają etyką. A my czym mamy się zasłaniać?! Czym? – mówił wzburzony Marek Sulima, działacz rolniczych związków zawodowych OPZZRiOR i radny.

- Od małego byłem wychowany, że chleb i żywność to świętość w naszych domach. A wy co dzisiaj z nas robicie? Musimy się przyglądać na to co dzieje się w naszych gospodarstwach, że przyjeżdżają do nas i zabierają zdrowe świnie, przyjeżdżają zakrwawione samochody i tu się mówi o bioasekuracji. O jakiej bioasekuracji?! Gońcie dziki całym pasem do granicy bo inaczej źle skończy Polska i Pini po to zakłady kupuje, a później będziemy kupować po 8 zł słoninę zza granicy! - mówił Sulima.

- Mam stado 15 loch, 8 jest na wyproszeniu. Jest decyzja o wybiciu całego stada świń. Nie były one przebadane, są zdrowe. Gdyby nie było poparcia wśród mieszkańców naszej gminy (którzy zablokowali dostęp do gospodarstwa, przyp. red.) już nie byłoby stada. W piątek znów mają przyjechać i wybijać mi świnie. Co mam zrobić? Na jakiej podstawie działają? To jest horror! – mówiła zdenerwowana Ewa Biernacka.

W tej chwili dowiedzieliśmy się, że po wczorajszym spotkaniu, Pani Ewa została wezwana do powiatowego lekarza weterynarii w powyższej sprawie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że być może znajdzie się jakieś rozwiązanie w tej sprawie, o czy będziemy informowali.

Minister Bogucki powiedział m.in. o ustanowionym ostrzale dzików, który powinien być zrealizowany do końca listopada br. Według podjętych decyzji, dziki na terenie występowania ASF właściwie powinny przestać istnieć.

- W tym roku, w związku z powstaniem kolejnych ognisk ASF, została podjęta decyzja o maksymalnym ograniczeniu populacji dzików na tych terenach– i do 0,5 sztuki na kilometr kwadratowy na pozostałych terenach Polski – powiedział minister Jacek Bogucki. – Zrealizowanie tych decyzji nie jest takie proste. Łowiectwo mamy zorganizowane tak jak mamy. Łowiectwo nie jest służbą mundurową podległą państwu i jest dobrowolnym zrzeszeniem zorganizowanym za czasów komuny, zupełnie inaczej jak było to przed wojną.

Jak zapewniał Bogucki, determinacji rządowi nie brakuje. Zostały wprowadzone odpowiednie rozporządzenia i zmiany ustawowe. Jeśli planowane ograniczenie populacji dzików nie będzie zrealizowane, będą m.in. wypowiadane dzierżawy kołom łowieckim. Rolników nie przekonywały takie argumenty. Wypowiedź często była przerywana chóralnymi głosami z sali.

Jak dodał minister, sam odstrzał nie będzie stuprocentowo skutecznym lekarstwem na zwalczenie ASF. Więc musi być to połączone z programem bioasekuracji.

Niestety, jeśli chodzi o rekompensaty, jak poinformował minister, Komisja Europejska nie zgadza się na ich wypłatę  z góry, potrzebny jest czas na udowodnienie strat, jakie rolnik poniósł z tego tytułu.

Do końca września, ci którzy sprzedali świnie ze strefy czerwonej i niebieskiej dostaną dopłaty do uzyskanych cen za lipiec i sierpień. - Natomiast jeśli chodzi o kolejne miesiące, w tej chwili negocjujemy z KE jak te rekompensaty będą wypłacane, ale gwarantuję Państwu że my nie ustąpimy. Mamy przygotowane rozwiązania przygotowane na wszelki wypadek w oparciu o prawo krajowe, więc proszę być spokojnym że Państwa gospodarstwa otrzymają dofinansowania i nie zbankrutują – powiedział Bogucki.

Rolnicy podnieśli też głosy o problemach sprzedaży tuczników z chlewni na terenach występowania ASF. Minister jeszcze wtrakcie spotkania polecił asystentowi sporządzenie listy takich gospodarstw i poprosił o wpisywanie się tych rolników, którzy mają z tym problem.

Nie padły natomiast odpowiedzi co do zasiedlenia pustych chlewni, gdzie świnie zostały wcześniej zlikwidowane. Jak mówili rolnicy, w samej gminie Konstantynów stoją puste chlewnie na kilka tysięcy sztuk.

W spotkaniu wzięli też udział m.in. prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIWet w Puławach oraz Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii, a zorganizował je poseł Adam Abramowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • rolnik 2018-01-24 06:28:00
  jak ludzie choruja to powinny nas wszystkich utylizowac i po chorobie .po co leczyc .
 • DrOpSik 2018-01-23 19:38:36
  J edynw wyjscie to strajk i na Warszawe.
 • rolnik 2018-01-23 19:25:48
  zaden rolnik nie zaglosujenna te lajzy P I S
 • Z podlasia 2017-09-22 16:33:50
  Te wszystkie pomory świn, ptasia grypa to ustawka służb specjalnych po to aby zniszczyć Polskie rolnictwo, tak jak za bezcen sprzedano nas w latach 90 na rozkaz Roceffelerów. Albo sie zjednoczymy i pogonimy chazarska chucpę z naszego kRAJu albo oni nas pogonią. https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2017/09/22/pis-pacyfikuje-rodzinne-gospodarstwa-i-hodowle-pod-pretekstem-sztucznie-sfingowanych-pomorow-zwierzat/#comments
 • Jj 2017-09-21 10:10:29
  Duże fermy też są likwidowane?
 • miro 2017-09-21 09:28:23
  łysy utylizator polskiego ronictwa stwierdził ze zaprzestanie hodowli to doskonałe rozwiązanie dla polskiego hodowcy trzody
 • Rolnik z bialskiego 2017-09-21 08:17:55
  Powiatoey ma tylko jedne rozwiazanie : wybić wszystkie świnie.
 • hodowca ze strefy 2017-09-21 07:28:34
  nie wolno wpuszczać na teren gosp firmy utylizacyjnej załadować padłe sztuki poza terenem gosp. a przy wyjeździe przejechać po macie ciągnikiem
 • Piotrek powiat siedlecki 2017-09-21 05:57:17
  Jak to możliwe że samochody z utylizacji przyjeżdżają zakrwawione.... Samochody z utylizacji to jeden z nosicieli wirusa. Co z tego że przejedzie przez maty dezynfekcyjne. Co z dezynfekcja pozostałej części kół, podwozia itd.
 • hodowca bydła 2017-09-20 19:53:04
  tak jak kolega napisał kukurydzy ze stref nie sprzedaż ,zboża też bo karencja ,,ponad 300 rolników przerzuciło się z hodowli tucznika na bydło ,,a jak tak dalej pójdzie to jeszcze z 1000 przejdzie na bydło jak nie więcej,,,,nie mają wyjścia potężne kredyty ,,,cena na bydło spada ,za 2 lata będzie po 4 zł albo i mniej ,,,gdzie tu logika ,,,jedna branża hodowli tucznika pociągnie w dół ,resztę branży rolnej ,,,,panowie ministrowie rolnictwa zróbcie wszystko co możliwe i dajcie im hodować tuczniki ,,,,bo inaczej my z branży ,mlecznej ,bydła ,opasów pójdziemy z torbami ,tak to się skończy ,,a do tego po drodze padnie jeszcze parę firm paszowych kupa ludzi pójdzie na bruk ...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!