Kierownicy skupów podkreślają, że pomimo niewielkiego handlu wieprzowiną nie mieli wyjścia jak tylko podnieść ceny  skupu - powodem są małe odstawy tuczników przez rolników.

To już chyba tylko kwestia czasu jak zakłady mięsne zaczną zwiększać import tusz zza naszej zachodniej granicy.  W Europie nie brakuje wieprzowiny. Od momentu całkowitego zniesienia (19.04.2012 r.) dopłat do eksportu dla produktów wieprzowych eksport poza Unię przestał już być tak atrakcyjny dla zakładów mięsnych. Coraz trudniej jest wyeksportować z zyskiem tusze wieprzowe.

Dlatego Polska w tym temacie staje się teraz potencjalnie dobrym odbiorcą. Średnie ceny tusz wieprzowych utrzymują się od dłuższego czasu na dość wysokim poziomie w porównaniu do innych krajów europejskich. Z kolei nie da się ukryć, że producenci i hodowcy świń są ciągle w trudnej sytuacji z powodu wysokich cen zbóż. W branży coraz częściej mówi się o tym, że o odbudowie krajowego pogłowia świń możemy już zapomnieć.

Według danych Komisji Europejskiej przeciętne ceny polskich tusz wieprzowych są ciągle wyższe niż ceny tusz w Niemczech w Danii, czy w Holandii.

W poprzednim tygodniu 23.07-29.07.2012 r. średnie ceny tusz w wymienionych krajach przedstawiały się następująco: Niemcy 1,67 euro/kg, Dania 1,59 euro/kg, Holandia 1,48 euro/kg. Podczas, gdy średnia cena dla Polski w tym samym okresie wynosiła 1,74 euro/kg (dane KE).

Biorąc pod uwagę poziom cen w skupach, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl, w tym tygodniu ceny dla tusz w klasie E kształtowały się od 6,25 do 7,2 zł/kg netto. Z kolei ceny żywca wieprzowego nie spadały poniżej pięciu złotych netto i za tuczniki płacono od 5 do 5,35 zł/kg netto.

Poniżej przedstawiam ceny wieprzowiny (netto) w zakładach mięsnych, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!