Czasami zapominamy o podstawowej informacji, czyli o tym, że chore świnie są źródłem chorób zakaźnych, które mogą szybko się rozprzestrzeniać wśród pozostałych zwierząt.

Jeżeli w stadzie pojawia się nowe ognisko choroby, lub choroba uaktywniła się ponownie powinniśmy podjąć leczenie zwierząt zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Choroby wywołane przez pasożyty, np. świerzb, równiez są przyczyną wielu dolegliwości zwierząt i również muszą zostać wyleczone.

Chore i słabe zwierzęta powinny być leczone, jeśli to konieczne należy je przenieść do izolatki.

Izolatka powinna być używana w systemie wszystko pełne – wszystko puste. Musi być każdorazowo dokładnie umyta i wydezynfekowana, bez dostępu ptaków oraz gryzoni.

Przy projektowaniu budynków inwentarskich na izolatkę przeznacza się 5 proc. całkowitej powierzchni dostępnej dla wszystkich zwierząt. Powinna być ona usytuowana w odległości min. 50 m od pozostałych budynków produkcyjnych.

Zawsze trzeba dbać o to, aby izolatka była dobrze wentylowana, ciepła i sucha, co w praktyce przyspieszy proces leczenia chorych zwierząt.

Do obsługi świń na izolatce powinni być wyznaczeni konkretni pracownicy gospodarstwa. Mogą pracować na terenie pozostałych sektorów gospodarstwa jednak izolatkę powinni obsługiwać na samym końcu.

Wchodząc do izolatki zwróć uwagę na następujące środki ostrożności:
- oddzielne obuwie przeznaczone wyłącznie do noszenia tylko na terenie izolatki,
- zmiana ubrania roboczego,
- używanie rękawic jednorazowych,
- sprzęt wykorzystywany do obsługi świń (wagi, wózki, taczki e.t.c.) na kwarantannie nie powinien być używany, w tym samym czasie na terenie gospodarstwa.

Warto też pamiętać, że każda ze świń na izolatce powinna zostać oznaczona pod kątem stosowanego leczenia. Na terenie izolatki powinien znajdować się zeszyt z dokładnymi informacjami odnośnie każdego ze zwierząt przebywających w izolatce: nr zwierzęcia, rodzaj leczenia, terminy podawania i rodzaj leku oraz dawki podawanych farmaceutyków.

Aby sobie ułatwić rozpoznanie danych zwierząt można oznaczyć kolorem każdy dzień tygodnia. To pomoże opiekunowi zwierząt, na pierwszy rzut oka rozpoznać którego dnia zwierzę było ostatnio leczone i czy już nadszedł moment na kolejną dawkę leku.

Podobał się artykuł? Podziel się!