Jeszcze kilka tygodni temu można było mieć nadzieję, że zbliżające się święta Bożego Narodzenia przyniosą nieznaczną podwyżkę cen skupu świń.

Niestety, sytuacja hodowców zamiast choć trochę się poprawić, z tygodnia na tydzień staje się coraz gorsza. Według aktualnych danych pozyskanych ze skupów żywca, z którymi kontaktuje się redakcja farmer.pl średnia cena żywca wieprzowego, to około 3,70 zł netto. Są jednak skupy, które za żywiec płacą nawet 3,40 zł/kg netto.

Nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku świń ocenianych poubojowo. W tym przypadku, za świnie klasy E, skupy płacą przeciętnie 5,12/kg zł netto, choć są i takie, w których cena spadła poniżej 5 zł/kg. Jeszcze miesiąc temu, trudno było uwierzyć że ceny trzody mogą być jeszcze niższe, kolejne spadki stały się faktem. W porównaniu z drugą połową listopada, cena świń ocenianych poubojowo, jak i sprzedawanych w żywej wadze spadła o około 30 groszy.

Niestety nic nie zwiastuje szybkiej poprawy sytuacji hodowców. Magazyny zakładów mięsnych są pełne. Większość firm, z którymi się kontaktowaliśmy nie planuje dłuższego przestoju w okresie świątecznym, są jednak i takie, które skup rozpoczną dopiero po Nowym Roku. Biorąc pod uwagę nadprodukcję wieprzowiny w wielu krajach UE i brak realnych perspektyw rozwoju eksportu trudno przewidywać jakąkolwiek poprawę.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że sytuacja rolników w krótkim czasie się poprawi – czego serdecznie wszystkim hodowcom życzymy.

Podobał się artykuł? Podziel się!