Rozporządzenie  z pewnością wywoła spore kontrowersje. Jeśli tylko wejdzie w życie, każdy hodowca trzody chlewnej z terenu, na którym występowało ASF będzie miał obowiązek postawienia płotu wokół budynków gospodarczych. Wszystko oczywiście na swój koszt. Ogrodzenie ma chronić świnie przed kontaktem z dzikami. Czas na postawienie płotu rolnicy będą mieli do końca roku. - To jest jakieś niepojęte. Skoro mają w stosunku do nas takie wymagania, to niech nam za to zapłacą - twierdzi pan Jacek Mędrzycki z Sokółki i dodaje z przymrużeniem oka -  Niedługo będą mi kazali przebudować chlewnie najlepiej na bunkier, a ja twierdzę, że jeśli pojawi się u mnie w gospodarstwie kierowca, pośrednik, weterynarz, który nie zadba o bioasekurację, to choroba i tak trafi do mojego gospodarstwa. Poza tym niech przyjdzie do mnie sąsiad, który na bucie będzie miał kał zarażonego dzika to i tak będę miał ASF- kończy sfrustrowany rolnik.

Więcej o rozporządzeniu: ASF zniknie wraz z hodowlą?

Postawienie podwójnego 1,5 metrowego płotu to koszt minimum tysiąca złotych. – Chodzi wyłącznie o to by zmusić nas do zawieszenia hodowli. Mam 3 świnie, liczę każdą złotówkę. Naprawdę nie stać mnie na taki wydatek. Poza tym nawet jakbym się zdecydował na inną hodowlę, załóżmy drób, albo bydło mięsne, to wiemy doskonale, że wśród tych zwierząt też występują groźne choroby. Zostawiono nas z problemem samym sobie. To skandal - uważa pan Jerzy Pilarczyk z Żuków w powiecie sokólskim.

Nowe zasady mają obowiązywać głównie w województwie podlaskim, ale też lubelskim i mazowieckim - w kilkunastu gminach.

To nie jedyny restrykcyjny punkt w przepisach. Od nowego roku będzie obowiązywał zakaz trzymania świń w tym samym budynku, w którym znajdują się inne zwierzęta, które mogą przynieść chorobę do gospodarstwa. - To już nie tylko mam wydać na ogrodzenie, ale i na nowy budynek? Przecież to już kompletny absurd, twierdzę, że wszystkie te działania prowadzą do tego, by zniszczyć nasze rolnictwo - uważa Damian Zięciak z powiatu sokólskiego.

Dodatkowo nowe przepisy mają zakazywać skarmiania zielonkami i ziarnem, zbożami pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami oraz obszaru zagrożenia ASF (o ile nie zostaną spełnione dodatkowe wymagania). Co ciekawe restrykcje zostały rozszerzone także o zakaz wykorzystywania słomy.

Podobał się artykuł? Podziel się!