PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ile kosztuje produkcja prosiąt?

Ile kosztuje produkcja prosiąt? Szansą dla producentów prosiąt na przetrwanie trudnych okresów na rynku jest cięcie kosztów produkcji. fot. id

Autor: dr Marian Kamyczek, IZ PIB ZD Pawłowice

Dodano: 01-07-2015 14:30

Tagi:

Szansą dla producentów prosiąt na przetrwanie trudnych okresów na rynku jest cięcie kosztów produkcji. Aby móc przeprowadzić takie działania, niezbędny jest dobry materiał bazowy, czyli bardzo dobra genetyka zwierząt, wysoki status zdrowotny i efektywnie prowadzona produkcja.Według danych GUS z marca 2015 roku liczba loch w kraju wynosiła 962 tys. i była o 3,9 proc. mniejsza aniżeli przed rokiem. Przy takiej wielkości stada loch i przy odchowie 22 prosiąt od jednej lochy liczba prosiąt przeznaczonych na tucz powinna wynieść 20,9 mln.

Taki scenariusz jest jednak nierealny, gdyż uzyskiwane w kraju wyniki odchowu prosiąt od jednej lochy ciągle jeszcze odbiegają od średniej w krajach UE. Według wstępnych danych GUS w ubiegłym roku skierowano do uboju 20,5 mln tuczników, ale w tym także liczone są zwierzęta sprowadzone do Polski jako prosięta lub tuczniki. W 2014 roku łącznie sprowadzono do kraju 5 449 000 żywych świń, w tym około 5 mln stanowiły prosięta pochodzące głównie z Danii, Niemiec i Holandii. Zakup importowanych prosiąt jest podyktowany trudnością w zakupie w kraju wyrównanych i dużych partii zwierząt pochodzących od jednego dostawcy. Nie bez znaczenia jest także możliwość zakupu zwierząt z chlewni posiadających najwyższy status zdrowotny.

W krajach UE pogłowie loch liczy około 12,5 mln sztuk, a z tej liczby około 7,5 proc. utrzymywanych jest w Polsce. Poszczególne regiony Europy charakteryzują się różną intensywnością rozmieszczenia stad. Rysunek 1 przedstawia, w jakich regionach Europy według danych z 2013 roku znajdowały się stada loch. Największym regionem produkcji, w którym jest około 30 proc. loch utrzymywanych w krajach UE, jest obszar Danii, północnych Niemiec, Holandii i Belgii. Kolejne regiony o dużym natężeniu produkcji to Bretania we Francji, Katalonia i Murcja w Hiszpanii, Lombardia we Włoszech oraz Wielkopolska i Kujawy w Polsce.

Opłacalność produkcji prosiąt przeznaczonych na tucz zależna jest od relacji pomiędzy wartością przychodów ze sprzedaży prosiąt a wartością nakładów poniesionych na uzyskanie zdrowych i dobrze rozwiniętych zwierząt...

Pełna wersja artykuł w najnowszym numerze 7/2015 Farmera.

Inne artykuły z tego numeru:

1. Odmiany rzepaku tolerancyjne na kiłę
2. Zbiór zbóż - jak ustawić kombajn
3. Karuzela nastrojów na rynku surowców trwa
4. Kup pan Elewarr

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!