Javier Lorente Martin, specjalista ds. produkcji zwierzęcej proponuje pomysł, który jest wykorzystywany w produkcji prosiąt w hiszpańskich fermach trzody chlewnej.

Chodzi tutaj o dopasowanie odpowiedniej ilości mamek do liczby urodzonych prosiąt w danym dniu w grupie loch. Według eksperta optymalna ilość prosiąt dopasowana do możliwości organizmu danej lochy daje lepsze wyniki produkcji. Należy przez to rozumieć większą liczbę odsadzonych prosiąt od lochy, także w lepszej wadze odsadzeniowej.

Cała sztuka polega na tym, że w każdej karcie lochy obecnej na porodówce należy zapisać następujące informacje.

a. Liczba prosiąt odsadzonych w ostatnim miocie
b. Prosięta żywo urodzone w aktualnym miocie
c. Saldo, czyli a-b (oczywiście może być dodatnie lub ujemne)

Na koniec dnia porodów liczymy saldo dla każdej z loch, a następnie saldo dla całej grupy loch, która rodziła w danym dniu. Saldo końcowe powie nam na koniec dnia ile prosiąt od każdej z loch powinno być zabrane i przeniesione do mamki oraz ile tych mamek będzie nam potrzebnych.

Oprócz tego, że bierzemy pod uwagę wyniki poprzedniego miotu lochy, to ekspert w swoim opracowaniu podkreśla również, aby nie pomijać liczby czynnych sutków u danej lochy. One też będą warunkować możliwości odchowania mniejszej lub większej ilości prosiąt przez maciorę.

Te informacje powinniśmy odnotowywać w momencie wprowadzania loch do kojców porodowych. Pomoże nam to ustalić optymalną ilość prosiąt dla lochy w momencie narodzin kolejnego miotu, które powinna odchować.
O czym mówi nam saldo lochy?

Przykład:
Jeżeli saldo jest równe: -2, to oznacza, że locha ma o dwa prosięta za dużo w stosunku do swoich możliwości
Jeżeli saldo jest równe: +2, to oznacza, że do lochy możemy dosadzić jeszcze dwa prosięta, ponieważ w miocie urodziło się mniej młodych niż ostatnio locha zdołała odchować. Dlatego w tym przypadku możemy przenieść do niej dwa prosięta - nie powinna mieć problemów z ich odchowaniem.

Na koniec dnia porodów robimy bilans narodzin i ustalamy liczbę prosiąt, które powinny trafić do mamki, a tym samym ile tych mamek powinno być. Zazwyczaj w 99 proc. bilans będzie ujemny, będzie to oznaczać, że narodzonych prosiąt jest w nadmiarze i należy przenieść je na cały okres wychowu do innej lochy.