PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Izby Rolnicze chcą aby Ministerstwo Środowiska wzięło odpowiedzialność za dziki

Izby Rolnicze chcą aby Ministerstwo Środowiska wzięło odpowiedzialność za dziki

Rosnąca liczba szkód w uprawach wyrządzana przez dziki i stałe zagrożenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w tej populacji zdaniem Podlaskiej i Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej powinno zmobilizować Ministerstwo Środowiska do skutecznego działania.Te dwie Izby Rolnicze skierowały wspólne pismo do Ministra Środowiska w celu podjęcia przez ten organ niezbędnych kompleksowych działań zmierzających do kontroli populacji dzików i przeciwdziałania szkód przez nie wyrządzanych.

W piśmie przesłanym do Ministra Środowiska czytamy, że rolnicy oczekują zdecydowanych działań ministra w celu wszczęcia działań nad zmianą ustawy „Prawo łowieckie" oraz deklaracji wsparcia poszkodowanych rolników z tytułu wyrządzonych strat przez dziki na terenie woj. podlaskiego.

Zwierzęta łowne są własnością Skarbu Państwa, a Ministerstwo Środowiska jest naczelnym organem administracyjnym w zakresie łowiectwa, dlatego niezbędne jest włączenie się Ministerstwa Środowiska w łagodzenie skutków nadmiernej populacji dzików i zrekompensowania rolnikom poniesionych strat.

Szefowie Izb podkreślają w piśmie, że aktualnie rozmiar odszkodowań przekracza w wielu wypadkach możliwości finansowe dzierżawców lub zarządców obwodów. Nasilają się też związane z tym spory pomiędzy rolnikami a kołami łowieckimi.

Skala strat jest ogromna jako przykład podano dane z woj. podlaskiego, gdzie podlaski ODR zebrał informację od 1 300 rolników. Wielkość zniszczeń dotyczyła ponad 3 700 upraw, wartych ok. 6 mln zł.

W tym celu niezbędne jest wygospodarowanie środków z budżetu Państwa na utworzenie budżetu rekompenacyjnego, którego celem byłoby pokrycie różnicy pomiędzy faktyczną wartością szkody wyrządzonej przez dziki w urawach rolnych, a możliwościami finansowymi kół łowieckich. To zadanie nie powinno być obojętne Ministrowi Środowiska.

Ponadto zdaniem lzb Rolniczych w zaktualizowanym Prawie łowieckim konieczne jest:

Przejęcie przez Skarb Państwa obowiązku wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny również na terenie obwodów łowieckich. Dzisiaj zajmuje się tym aż pięć instytucji, a każda z nich posiada inne metody szacowania szkód. Dlatego w imieniu Skarbu Państwa powinna być jedna upoważniona organizacja zajmująca się szkodami łowieckimi.

Rolnicy zwracają również uwagę na konieczność wprowadzenia zmian mających na celu rozdzielenie podmiotu szacującego szkodę od podmiotu wypłacającego odszkodowanie. Przerzucenie ciężaru finansowego wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie na Skarb Państwa odciążyłoby koła łowieckie i zapewniło rozdzielność funkcji. Przy takim rozwiązaniu wykonywanie zadań przez koła łowieckie byłoby bardziej efektywne. A w celu zapewnienia niezależnego szacowania szkody zadanie to należy przekazać podmiotom niezależnym od kół łowieckich, bo koła są teraz sędziami we własnej sprawie. Dlatego nie można liczyć na ich obiektywizm.

Nie da się ukryć, że konieczne jest też wprowadzenie szerszego i bardziej przejrzystego nadzoru nad Polskim Związkiem Łowieckim jak również nad kołami łowieckimi wraz z procedurą sankcji w przypadku niewykonywania zadań nałożonych ustawą.
Na wzór rozwiązań przyjętych w innych krajach europejskich zasadnym jest włączenie samorządu rolniczego w procedury nadzoru i wyrażania opinii w zatwierdzaniu rocznego planu łowieckiego.

Kolejną sprawą do wdrożenia w przyszłości byłoby utworzenie funduszu stabilizacji na wzór funduszu stabilizacji dochodów, który utworzony byłby z wpłat kół łowieckich w wysokości 5-10 proc. rocznych przychodów danego koła oraz podmiotów zajmujących się skupem zwierzyny łownej. Fundusz gromadzony byłby na terenie całego kraju, a uruchamiany na wniosek kół łowieckich, które w wyniku nadzwyczajnej sytuacji nie będą w stanie wypłacić należnych odszkodowań z własnego budżetu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (38)

 • radas 2014-10-18 09:50:46
  Obrotny rolnik - prawdziwy rolnik z dużym areałem już dawno ma prawo do strzału bo koło łowieckie z chęcią go przyjęło no chyba że burak... ;-)
 • z.. 2014-10-15 19:49:51
  .... opowiem Łukasz jak to było 2tyg temu ...cały autobus chłopców w zielonych ubrankach otoczył bajorko z krzaczkami -węsząc za zajączkiem i dwoma bażantami.....
  ..."ryzykując życie"...pozwoliłam sobie wejść ..prawie ...na linie strzału..:)...
  ....ze słowami...tyle testosteronu na ten "drób"....chłopcy spójrzcie tu , spójrzcie tam ...tu ma pole baba ....która Was bardzo prosi ....nie o odszkodowanie....tylko o zaangażowanie ...Wy się staracie ja nie interweniuję ekonomicznie...wy macie poligon i dziki .....(oczywiście nie tratujcie jak nie trzeba).......a ja .....przyjdę na Hubertusa ( jak blondynka ....? czy to święto jest dwa razy w sezonie :) ....z załącznikiem...UMOWA...UMOWA....przyklepali ....sympatyczni ze strzelbami.
  Już jedną niedziele strzelali.....im dalej tym łatwiej ....przecinki coraz większe.......Czekam na dalsze efekty.....mogę iść w nagonce....:)... z widłami, czy kosą na sztorc...
  Czy z broni krótkiej strzela się trudniej....? jak z dwu-rury....:).tego jeszcze nie robiłam
 • warmiak 2014-10-15 19:33:10
  Lukasz "pochodzisz" z gospodarki, bo pewnie koło niej kiedyś przechodziłeś. Jak normalnie myślący człowiek z gospodarki (i nie tylko) może napisać, " że wielu rolników szkody spowodowane przez zwierzynę ma niejako wkalkulowane w koszty ale i tak wyciągają rękę " ?
  Trzeba być naprawdę skończonym matołem. Szkody, to szkody i bezwzględnie pomniejszają one dochód rolnika w sposób przez niego nie zawiniony. Z tego tytułu należy się poszkodowanemu odszkodowanie jak psu buda.
  Chłopcze, pewnie jesteś policjantem i nie ma przy tobie partnera, bo to on umie myśleć, a ty tylko pisać więc daj se z tym spokój.
 • jojek 2014-10-15 19:09:33
  dzik jest szkodnikiem na polu ,szkodnika trzeba tępić ,strychnina i gotowane kartofle i dokarmiać ,lub dać prawo odstrzału dziczyzny rolnikowi na JEGO GRUNCIE
 • normalny czlowiek 2014-10-15 16:12:45
  jeżeli was nie stać na hodowlę dzika, to dlaczego podejmujecie się prowadzić taką działalność ? Przecież to skrajna nieodpowiedzialność i głupota, zabierać się za prowadzenie zwierzyńca na cudzym gruncie, bez kapitału Licząc na to, że ktoś inny, niekorzystający ze zwierzyńca, będzie ponosił gro kosztów. Jak widac homosowietikusów w tym kraju nie brakuje.
 • Łukasz 2014-10-15 15:53:32
  witam wszystkich
  chciałbym poruszyć pomijane nieco sprawy.
  1. czytając wpisy widzę, że większość widzi myśliwych jako nadmiernie bogatych pijaków i chamów. Jestem myśliwym i znam takich ale proszę nie generalizować ponieważ ja jak i moi koledzy w kole jesteśmy zwykłymi zjadaczami chleba. Jakoś nie jestem zbyt zamożny bo zarabiam netto 2400 do 2800 przy dobrych wiatrach a są koledzy którzy zarabiają mniej. Należę do zwykłego koła gdzie żadnej elity niema ale szkody mamy spore. Niestety rolnicy myślą, że myślistwo to sposób na dodatkowy zarobek, prawda jest taka, że do tego się dokłada. Proszę też mnie nie krytykować bo sam pochodzę z gospodarki i wiedzę oraz doświadczenie w temacie mam. Wiem zatem, że wielu rolników szkody spowodowane przez zwierzynę ma niejako wkalkulowane w koszty ale i tak wyciągają rękę po łatwy, niekiedy spory pieniądz. W ostatnim czasie zbankrutowało kilka kół łowieckich właśnie przez "szkody", obecnie obwody dzierżawione przez te koła leżą odłogiem a ich zadłużenie rośnie. Nawet niema chętnych aby założyć nowe koło a rolnicy na tym terenie nic nie dostają.
  Sprawy może załatwić tylko spokojny dialog i wzajemne zrozumienie ale nie na poziomie Zarządów Okręgowych PZŁ czy Zarządu Głównego bo oni tylko patrzą aby napełnić kieszenie zanim to wszystko pierdo..nie ale na poziomie kół łowieckich , współpraca między zwykłym myśliwym a rolnikiem.
 • Rolnik 2014-10-15 12:24:02
  Nic w kierunku lepszego prawa łowieckiego nie będzie zrobione , w obecnym stanie rzeczy. Niema ku temu żadnej dobrej woli w kręgach ustawodawcy. Gdyż lobby myśliwskie nawet w śród wymiaru sprawiedliwości jest mocne , a obecne prawo mają gdzieś, Wystarczyło by na podstawie tylko obecnego prawa łowieckiego , prawidłowo szacować i wypłacać odszkodowania , egzekwując go prawidłowo , a nadmierny poziom pogłowia natychmiast by się zmniejszył. Bo zbankrutowały by koła łowieckie i zarządcy okręgów łowieckich , a biurokraci będący w tych kołach łowieckich przestali by być myśliwymi. I żadne układy lobbystyczne by nic nie zmieniły poza tym że pozostali administratorzy myśliwi wpłynęli by na ten stan rzeczy aby zmniejszyć stan pogłowia obawiając się bankructwa swych kół łowieckich gdyż ich lobby myśliwskie wypadło by z gry i nie mieli by już gdzie polować z godnie z prawem .A tak to oni ignorują ten nadmierny przyrost pogłowia nie zważając na to że taka nadmierna populacja wyrządza potężne szkody właścicielom upraw. I w tym stanie rzeczy nadal próbują w obecnym czasie wykorzystać do własnych celów udział skarbu Państwa dla wspierania swych celów myśliwskich. Koła łowieckie działające w obecnym stanie prawnym to towarzystwa wzajemnej adoracji i wspierania się w układach społeczno-polityczno-gospodarczych czy towarzyskich swych członków. W tym obecnym stanie pogłowia wystarczy powrócić do planów hodowlanych z lat osiemdziesiątych i sprawa jest załatwiona z powstawaniem szkód, ale do czego oni by wtedy strzelali?. NAJLEPIEJ JAK WSZYSCY SIĘ RZUCIMY NA KASĘ , TO JAKIE PODATKI BĘDZIEMY PŁACIĆ?. Uważam że wymiar sprawiedliwości jest uwikłany w lobby myśliwskie i konserwuje układy aby koła łowieckie nie musiały wypłacać należnych prawidłowych odszkodowań poszkodowanym, i nie karzą kół za nieprzestrzeganie prawa. Wiem coc na ten temat gdyż sam przeżyłem proces sądowy w obu instancjach i wiem jakie odszkodowanie mi się należało na podstawie prawa a jakie Sąd zasądził .A wniosek z tego wyroku drugiej instancji dla kola jest prosty : po co mamy prawidłowo szacować i wypłacać odszkodowania poszkodowanym ? niech poszkodowani idą do Sądu , a tam i tak ugramy swoje.. NIECH ŻYJE BEZPRAWIE.
 • franek 2014-10-11 10:23:37
  @płatnik ZUS-u jeśli warmiak jest burakiem, to ty chwościkiem buraka . Z dwojga wolę buraka.
  Poczytaj sobie ile państwo dopłaca do zusu,
 • płatnik ZUS-u 2014-10-11 06:45:38
  Warmiak, ale z Ciebie burak. Sorki nie chciałem burakom ubliżyć/bardzo pożyteczna roślina/. Kolejny argument do likwidacji KRUS-u dla filcaków!
 • warmiak 2014-10-09 18:52:45
  krzyzak to ty jesteś, ale chyba z powodu "zakuty łeb" . Nie zabieraj głosu w tematach, na których kompletnie się nie znasz. Jełop, to baardzo łagodne określenie ciebie.
  r-nik , całkowicie się z tobą zgadzam!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.230.68
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!