W ciągu ostatnich kilkunastu lat branża produkcji trzody chlewnej przeżywa w naszym kraju potężny kryzys. W tym czasie pogłowie świń spadło blisko o połowę, tyczy się to zarówno pogłowia stada towarowego, jak i podstawowego. Polska z wiodącego eksportera wieprzowiny stała się w tym czasie importerem tego surowca. Jednak do kraju importujemy nie tylko potężne ilości mięsa i produktów wieprzowych, ale również miliony warchlaków przeznaczonych na tucz. Za sprawą kurczącego się stada podstawowego, i zmiany wymagań odbiorców, corocznie importujemy do kraju ponad 5 milionów warchlaków. Czy jest szansa na to by zamiast zwierząt pochodzących z Danii, Holandii czy Niemiec, w kraju tuczono polskie warchlaki? O tym będziemy rozmawiać podczas debaty „Rozwijamy krajową produkcję prosiąt”, będącej jednym z elementów tegorocznej edycji konferencji „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”, która odbędzie się już w najbliższy poniedziałek na PGE Narodowym w Warszawie.

>>> Udział w konferencji jest bezpłatny! Rejestracja tutaj

W debacie wezmą udział między innymi: prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, dr Tadeusz Blicharski, dyrektor biura PZHiPTCh „POLSUS”, dr Marian Kamyczek z Zakładu Doświadczalnego Instytytu Zootechniki w Pawłowicach, czy Paweł Wróbel, znany specjalista chorób trzody chlewnej i rozrodu zwierząt.

W czasie debaty poruszone zostaną najważniejsze aspekty związane z opłacalną produkcją wysokiej jakości prosiąt. Nie zabraknie tematów związanych ze zdrowiem i żywieniem zwierząt. Poruszymy także temat trudności administracyjnych przez jakie muszą przejść rolnicy chcący rozpocząć inwestycję w rozwój produkcji prosiąt.

Ważnym elementem spotkania będzie także prelekcja którą wygłosi Jacek Mey, producent prosiąt, który niedawno oddał do użytku fermę o obsadzie 320 loch. W czasie swojego wystąpienia rolnik nie tylko przedstawi nowy obiekt, ale poruszy również zagadnienia związane z opłacalnością produkcji, a wszystkim osobom rozważającym inwestycję w produkcję prosiąt doradzi jakie decyzje należy rozważyć przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek 20 listopada na PGE Narodowym w Warszawie. 

Zobacz również: Jak dotrzeć na konferencję? Mapka, parking, szczegóły organizacyjne

Podobał się artykuł? Podziel się!