Warchlaki cechują się przyrostami rzędu 480-620 g/ dzień. Wartości te są znacznie niższe niż w przypadku tuczników. Wynika z tego, że potrzeby pokarmowe tej grupy trzody nie są wysokie. Dobowe zapotrzebowanie warchlaków na energię metaboliczną wynosi 15 – 18 MJ, a na białko 190 – 225 g. Pamiętajmy jednak że w przypadku tej grupy wiekowej niskie jest również pobranie paszy. Wymusza to na hodowcy stosowanie mieszanki paszowej o wysokiej koncentracji składników odżywczych. Pamiętajmy także, że warchlaki są bardzo podatne na infekcje przewodu pokarmowego i najmniejszy błąd żywieniowy może być przyczyną wystąpienia biegunek. Dlatego też przygotowując mieszanki paszowe dla warchlaków musimy pamiętać o kilku zasadach.

Mieszanki powinny cechować się koncentracją energii metabolicznej na poziomie 13,6 MJ/kg. Podstawowym źródłem energii są oczywiście zboża – nie wszystkie jednak nadają się do stosowania w żywieniu warchlaków. Nie powinno stosować się żyta, owsa, udział pszenżyta powinien zaś być ograniczony. Prawidłowo zbilansowana mieszanka dla warchlaków powinna opierać się na pszenicy jęczmieniu i kukurydzy. Zaleca się, by jęczmień stanowił około połowy ilości wszystkich zbóż stosowanych w mieszance – zapewnia to odpowiedni poziom włókna w dawce. Do uzyskania wysokiego poziomu energii niezbędny może się okazać dodatek olejów roślinnych lub tłuszczu rybiego. Nie powinien on jednak przekraczać 3 proc. składu mieszanki. Dobrym dodatkiem jest także suszona słodka serwatka, bogata w laktozę. Jest to nie tylko źródło energii. Laktoza stymuluje również rozwój dobroczynnej mikroflory przewodu pokarmowego.

Zalecany poziom białka w paszach dla warchlaków powinien wynosić około 170 g/kg mieszanki. Pewna ilość tego składnika pochodzi oczywiście ze zbóż. Jego poziom uzupełnić jednak należy przy udziale pasz wysokobiałkowych. W zasadzie jedynym roślinnym źródłem białka zalecanym w żywieniu tej grupy wiekowej, jest poekstrakcyjna śruta sojowa. Ewentualnie można rozważyć minimalny (max. 5 proc) dodatek nasion grochu. W żywieniu warchlaków nie powinno się stosować śruty rzepakowej, bobiku ani łubinu. Oprócz białka sojowego, mieszankę warto jest wzbogacić niewielkim (max. 5 proc) dodatku mączki rybnej. Surowiec ten, oprócz wysokiej zawartości białka, cechuje się wysoką zawartością i optymalnym stosunkiem aminokwasów egzogennych. Poza tym mączka rybna bogata jest w wapń i fosfor. Jest to o tyle ważne, że pierwiastki to odgrywają bardzo ważną rolę w mineralizacji koścca. Poziom wapnia w paszy dla warchlaków powinien wynosić 7,5, a fosforu 5,0 g/kg. Mieszankę należy też uzupełnić w pozostałe składniki mineralne oraz witaminy.