W ciągu ostatnich 10 lat w naszym kraju w znaczący sposób zwiększyła się powierzchnia uprawy rzepaku. Wiąże się to głównie z rozwojem rynku biopaliw, jakiego nasz kraj doświadczył po 2006 roku. Pamiętajmy jednak o tym, że rzepak to nie tylko olej. Z każdej przetworzonej tony rzepaku powstaje około 600 kg śruty rzepakowej. Rocznie nasz kraj produkuje tym samym około 1,5 mln ton tego surowca. Śruta rzepakowa to doskonałe, lecz wciąż niedoceniane źródło białka w paszach dla zwierząt. Niemal połowa wyprodukowanej w naszym kraju śruty trafia na eksport. W kontekście uzależnienia polskiego i europejskiego rolnictwa od importu białka sojowego, a także planowanego od dawna wprowadzenia zakazu stosowania pasz pochodzących z upraw GMO szczególnie istotna jest promocja stosowania pasz rzepakowych przez polskie gospodarstwa. Tematyce tej poświęcona była konferencja „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w produkcji mleka, bydła mięsnego i trzody chlewnej”, która odbyła się 28 listopada w Przysieku k. Torunia.

Konferencja zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Spotkanie otworzyli Ryszard Kamiński – dyrektor K-PODR, oraz Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO. Jak podkreślili w krótkim wystąpieniu, rzepak, to nie tylko wysokiej jakości olej, ale także wartościowe białko które można wykorzystać w żywieniu większości grup zwierząt gospodarskich. Niestety, o ile jesteśmy obecnie wiodącym producentem biopaliw, o tyle potencjał pasz rzepakowych wciąż pozostaje w naszym kraju niewykorzystany.

Następnie głos zabrał Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wskazywał, temat spotkania istotny jest nie tylko dla samej branży, ale dla całego krajowego rolnictwa. Powinno być ono rozwijane bowiem tak, aby nie tylko zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju, ale także zabezpieczyć pewny i stabilny zysk producentów. Uprawa rzepaku istotna jest z kilku powodów. Przede wszystkim rzepak jest najważniejszą rośliną pozwalającą przerwać monokulturę zbożową na krajowych polach. Jednocześnie powoli, acz systematycznie rośnie zapotrzebowanie ludności na żywność, w tym na olej. Rzepak powinien być także postrzegany jako bardzo wartościowe źródło białka. Niestety wiele osób wciąż przeświadczonych jest o tym, że nie ma alternatywy dla poekstrakcyjnej śruty sojowej. Doszło do tego że świat uzależnił się od białka sojowego i nie wyobrażamy sobie żywienia zwierząt bez jego udziału.