Woda jest podstawowym składnikiem organizmu zwierzęcego. Pełni w nim wiele funkcji, spośród których warto wymienić chociażby udział w procesach metabolicznych, termoregulacji, czy transporcie substancji odżywczych wewnątrz organizmu. W zależności od wieku i masy ciała, świnia może pobrać od jednego (prosięta) do nawet 35 litrów na dobę, jak ma to miejsce w przypadku loch w fazie laktacji. Zwierzęta powinny mieć stały i nieograniczony dostęp do wody, dlatego też niezbędnym elementem wyposażenia chlewni, są poidła. W polskich chlewniach najczęściej spotyka się dwa rodzaje poideł – miseczkowe i smoczkowe.

Poidła miseczkowe zbudowane są z korpusu i zaworu dozującego wodę. Korpus najczęściej wykonany jest z żeliwa, lub  stali nierdzewnej. Umieszczony jest w nim zawór dozujący wodę, podłączony do instalacji wodnej. Zarówno wielkość miseczki, jak i długość zaworu dopasowane są dla konkretnej grupy wiekowej świń. Podstawową zaletą poideł miseczkowych, są niższe niż w przypadku smoczków straty wody. Niestety poidła te dość trudno utrzymać w czystości, przez co pogorszeniu ulegają warunki higieniczne chlewni. Przyjmuje się że jedno poidło powinno przypadać na maksymalnie 30 tuczników lub 15 loch. Wysokość montażu poideł miseczkowych powinna być dopasowana do masy i wieku utrzymywanych zwierząt. W pomieszczeniach dla prosiąt, poidła powinny być umieszczone na wysokości 13 – 15 cm, dla warchlaków 20 – 30 cm, dla tuczników 35 – 55 cm, a dla loch na wysokości 65 cm. Cena poideł miseczkowych wykonanych z żeliwa waha się od około 40 zł (poidło dla warchlaków), do 55 zł (poidło dla loch). Znacznie droższe są poidła wykonane ze stali nierdzewnej. Hodowcy rozważający zakup urządzeń tego typu muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 90 – 110 zł za jedną sztukę.

 Alternatywą dla poideł miseczkowych, są wspomniane już smoczki. Są to zawory podłączone do instalacji wodnej, z których zwierzęta bezpośrednio pobierają wodę. Zaletą poideł smoczkowych jest łatwiejsze niż w przypadku poideł miseczkowych utrzymanie czystości, i względnie niski koszt. Jeden smoczek wraz z uchwytem, to wydatek rzędu 20 – 40 zł. Możliwy jest także montaż smoczków przy pomocy uchwytów umożliwiających regulację wysokości poidła. Jest to już jednak znacznie wyższy wydatek, koszt takiego uchwytu to około 130 – 140 zł. Wysokość montażu poideł smoczkowych związana jest z wiekiem zwierząt. Dla urządzeń montowanych pod kątem 45º wynosi odpowiednio 15 – 45 cm dla prosiąt, 50 – 55 cm dla warchlaków i 65 cm dla tuczników.