Intensywny wzrost kilkutygodniowych prosiąt, sprawia, że wymagają one dostarczenia znacznych ilości energii. Tymczasem, młode zwierzęta cechują się niskim pobraniem paszy. Dodatkowo, ich zdolność trawienia pasz roślinnych (śruty zbożowe), będących podstawą większości mieszanek, jest niska. Organizm prosięcia, wciąż przystosowany jest, bowiem do trawienia składników mleka. Sprawia to, że udział zbóż w mieszankach typu prestarter, powinien być niższy, niż w przypadku mieszanek przeznaczonych na dalsze okresy tuczu. Jak zatem osiągnąć zalecany poziom 14 MJ energii metabolicznej w kilogramie paszy?

Z fizjologicznego punktu widzenia, doskonałym komponentem energetycznym (bogatym również w białko), są produkty mleczne, takie jak mleko w proszku, czy suszona serwatka. Laktoza, jest doskonale trawiona, przez układ pokarmowy kilkutygodniowych prosiąt. Ponadto produkty mleczne wpływają korzystnie, na zasiedlenie przewodu pokarmowego, przez bakterie kwasu mlekowego, co sprzyja utrzymaniu równowagi mikrobiologicznej przewodu pokarmowego. Udział komponentów mlecznych, może stanowić nawet 30 proc składu mieszanki. Stosowanie w paszach dla prosiąt produktów pochodzenia mlecznego, z pewnością ich cena. Ich dodatek jest jednak niezbędny w mieszankach dla wcześnie odsadzonych prosiąt

Częściej stosowanym surowcem energetycznym, w mieszankach dla prosiąt, są tłuszcze roślinne (sojowy, rzepakowe), lub zwierzęce (olej rybi). Cechują się bardzo wysoką koncentracją energii (33-36 MJ/kg). Nawet niewielki ich dodatek, zwiększa koncentrację energii w mieszance paszowej. Szczególnie „lubiany” przez hodowców, jest olej rybi. Mimo nieco niższej wartości energetycznej, nadaje on, bowiem paszy specyficzny zapach, przez co jest ona chętniej pobierana przez prosięta. Często stosuje się również dodatek oleju sojowego czy rzepakowego. Dopuszczalny udział tłuszczów płynnych, w mieszankach dla prosiąt, to 4-6 proc. Ograniczeniem stosowania tłuszczów w mieszankach paszowych, mogą być trudności z jego dozowaniem. Aby był on dobrze wymieszany z innymi składnikami paszy, niezbędna okazać się może instalacja specjalnych urządzeń natłuszczających.