Odstrzały są realizowane na mocy rozporządzenia ministra rolnictwa z lutego. Zakłada ono odstrzał 40 tys. dzików w pasie o szerokości 50 km wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmuje on łącznie 312 gmin, z tego 78 objętych restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF), poza parkami narodowymi.

Odstrzał sanitarny ma spowodować dalszy spadek populacji dzika tak, by wskaźnik liczebności wynosił 0,5 dzika na km kw. Odstrzał ten jest dodatkową redukcją dzików, poza bieżącymi planami łowieckimi. Na realizację rozporządzenia przeznaczono kilkanaście mln zł.

W Podlaskiem, które jest jedynym regionem w Polsce, gdzie jak dotąd wystąpił ASF u dzików (90 przypadków) oraz odnotowano trzy ogniska tego wirusa u trzody chlewnej, odstrzelonych w ramach redukcji sanitarnej ma być prawie 1,8 tys. dzików. Na razie zlikwidowano 118 sztuk.

Jażdżewski poinformował, że w ramach specjalnego programu badawczego z Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach, w kilku miejscach w Podlaskiem - za zgodą ministra środowiska - staną odłownie, do których będą chwytane dziki. Znajdą się one w nadleśnictwach Białowieża i Browsk w Puszczy Białowieskiej, na północ od zalewu Siemianówka i w nadleśnictwie Waliły w Puszczy Knyszyńskiej. - Planujemy, że w ciągu roku do każdej odłowni odłowi się sto sztuk - mówił Jażdżewski. Dodał, że w ramach trzyletniego programu (2016-2018) będzie odłowionych 1,5 tys. dzików. Dziki będą zabijane, do badań będą pobierane ich narządy. Odłownie będą przestawiane w inne miejsca.

Jażdżewski mówił, że sytuacja z ASF w Polsce się poprawia i w porównaniu do krajów takich jak Litwa, Łotwa czy Estonia jest znacznie lepsza. - Ja wiem, że satysfakcja z tej poprawy sytuacji jeszcze nie dotyka w pełni hodowców (trzody) - zaznaczył. Podał, że np. w 2016 r. w Estonii odnotowano 363 przypadki ASF u dzików, na Łotwie 256, na Litwie 49, w Polsce 7.

Obecni w urzędzie producenci trzody podkreślali, że dzików, które są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa ASF, wciąż jest za dużo. Skarżyli się ponadto, że nie ma chętnych zakładów do kupna świń ze strefy ASF, wielu rolników wygasza produkcję.