JBB2 będzie nowym zakładem rozbioru mięsa wieprzowego, które zostanie przygotowane do sprzedaży hurtowej, skąd trafi na stoły klientów. Tak jak w przypadku pierwszego zakładu JBB w Łysych, również w Dylewie firma będzie stawiać głównie na najnowocześniejsze technologie.

- Aktualnie mamy wykonanych już ponad 60 proc. wszystkich zamierzonych prac. Znajdujemy się na etapie wykonywania instalacji sanitarnych, chłodniczych i elektrycznych, a już w kwietniu planujemy rozpoczęcie montażu linii produkcyjnej – wyjaśniła Ewa Mielnicka PR Manager JBB.

JBB inwestuje nie tylko w park maszynowy, ale i w pracowników, szkoląc ich i dbając o bezpieczeństwo ich pracy. W nowym zakładzie pracę znajdzie prawdopodobnie ok. 100 osób. W tym momencie zakład zatrudnia ok. 1300 pracowników, produkując ok. 300 ton mięsa i wędlin dziennie. Obecnie dziesięć procent wyrobów trafia na rynki zagraniczne.

Oprócz sporej inwestycji w Dylewie JBB rozbudowuje również główny zakład produkcyjny w Łysych o nową powierzchnię ok. 2 000 metrów kwadratowych. – Powierzchnia ta zostanie zagospodarowana m.in. na wychładzalnię szokową wyrobów gotowych oraz magazyn kartonów – wyjaśniała Ewa Mielnicka. – W zakładzie nieustannie pracujemy nad nowymi technologiami, dzięki czemu jesteśmy postrzegani jako firma innowacyjna oraz stabilna na polskim rynku pracy – dodała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!