PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jurgiel: Walka z ASF kosztowała dotychczas ok. 50 mln zł

Jurgiel: Walka z ASF kosztowała dotychczas ok. 50 mln zł Minister rolnictwa w poniedziałek w TVP Info przypomniał, że walka z ASF trwa trzy lata, od 2014 r.

Na ok. 50 mln zł ocenił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel dotychczasowe koszty zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Podkreślił, że dziki są jednym ze źródeł przenoszenia choroby, a Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie.Minister rolnictwa w poniedziałek w TVP Info przypomniał, że walka z ASF trwa trzy lata, od 2014 r.

- Wtedy niepotrzebnie ówczesny minister zakazał redukcji dzików - ocenił szef resortu rolnictwa. Zaznaczył, że problem z dzikami trwa do dziś, bowiem Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie. - A dziki to jest jedno ze źródeł przenoszenia ASF-u - mówił Jurgiel.

- Koszt całkowity zwalczania afrykańskiego pomoru świń, teraz jest około 50 mln zł, od początku występowania tej choroby - ocenił Jurgiel.

Zaznaczył, że resort przygotował działania bardziej restrykcyjne, które mają doprowadzić do tego, że problem zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie. Jego zdaniem sukcesem jest to, że ASF nie występuje w dużych hodowlach, a tylko w małych liczących do 10 sztuk.

Jak poinformowało MRiRW w komunikacie, w poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), na którym omówiono sytuację dotycząca występowania tego wirusa.

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa w tym roku w Polsce odnotowano 216 przypadków ASF u dzików oraz 26 ognisk - u świń. Najwięcej ognisk wystąpiło w województwie lubelskim - 16 oraz podlaskim - osiem i mazowieckim - dwa. Wszystkie ogniska wystąpiły w obszarach objętych ograniczeniami lub w obszarach zagrożenia - informuje ministerstwo.

Z dotychczasowych analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby jest w dalszym ciągu zbyt duża populacja dzików.

Jurgiel polecił opracowanie rozwiązań ustawowych, które pozwolą na podjęcie skutecznych działań w tym zakresie.

Na ukończeniu są prace dotyczące rozporządzeń ministra rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wprowadzenia "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2019. Przygotowywana jest ponadto nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów ws. niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozporządzenia te dotyczą m.in. zasad stosowania pasz dla trzody chlewnej, zaostrzenia zasad bioasekuracji, jak również rekompensat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • rolnik 2017-07-05 06:56:29
  Ptasia grypa kosztowała 52 mln i trwała kilka miesięcy
 • Jasiu 2017-07-04 22:04:38
  Gospodarka wolnorynkowa jest bezwzględna Wszystkie chwyty są dozwolone aby zlikwidować konkurencję dziki niszczą uprawy warzyw i ziemniaków oraz złóż A my będziemy Karmieni warzywami i przetworami zbożowymi nie z polskich pól mając ciągle WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA,☺
 • Mistrz 2017-07-04 21:45:02
  ekojajo nie oglądają TVP, oglądają TVN albo Polsat, po co masz z złości się pienić, choć w TVN i Polsacie też informacje cię rozwścieczą, na ulicy krzycz że koryto puste, a w markecie ośmiorniczka całe 8 złotych i jak tu żyć w czasach PiS :D
 • Mistrz 2017-07-04 21:42:54
  Za nierządu PO i PSL to było obliczone na redukcję liczebności chlewnej trzody, biernie się przyglądali jak z Białorusi swobodnie zakażone dziki maszerują, nawet łowczy Bronek nie może położyć świniaka, bo ślepakami dubeltówka nabita, Lepsze Zycie :D
 • Mistrz 2017-07-04 21:40:19
  Problem występuję z dzikami, nie ma chęci rozwiązać tego problemu, w lokalnych strukturach łowieckich PSL rządzi i dzieli, a wiadomo że PSL będzie grał na niekorzyść Ministra Jurgiela.
 • rolnik 2017-07-04 21:37:23
  za ta kase to by postawił ogrodzenie na wschodniej granicy
 • Jasiu 2017-07-04 21:35:58
  TVP około 2 tygodnie temu poinformowało, ze w szczecińskim niezalezny rzeczoznawca wypracował szkody wyrządzone przez zwierzęta lowne na tej samej uprawie rzepaku co komisja z kola lowieckiegp o 84 tyś zł więcej _ to jak to kola łowickie szacuja szkody łowieckie spolecznie ? A myamy ciągle WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA ☺
 • agronomowicz 2017-07-04 21:02:37
  nie budźcie go niech śpi po dobrej zmiamie. I pewnie znowu PSL będzie wszystkiemu winien, a te nieroby stawiają krzyżyk na polskiej wsi. Dopłaty bezpośrednie, ASF czy OSN co jeszcze musi nastąpić żeby chłop sobie przypomniał że potęgą jest i basta.
 • mar 2017-07-04 20:38:44
  Wybić dziki ! Zredukować o 50% przecież one i tak szybko odbudują populację..
 • ukasz 2017-07-04 17:20:36
  i po co to wszystko skoro wirus gine w wysokiej temperaturze a tyle biedakow nie ma co jesc
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!