PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Już czas ograniczyć restrykcje w związku z ASF u świń

Ostatnie ognisko ASF u świń zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi otrzymanymi w dniu 31 stycznia 2015 r., czyli ponad rok temu. To oznacza, że obszar zagrożenia nałożony na Polskę przez KE powinien zostać już zniesiony.Obszar zagrożenia, czyli tzw. strefa niebieska, jest określana jako teren z występującymi ogniskami ASF u świń. Strefa niebieska została nałożona na Polskę przez Komisję Europejską 1 kwietnia 2015 r., zostały do niej wówczas włączone następujące gminy:

- w powiecie sokólskim, gminy: Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo, 
- w powiecie białostockim, gminy: Gródek i Michałowo.

Jak informuje biuro prasowe ministerstwa rolnictwa - w celu zmniejszenia restrykcji występujących na obszarze zagrożenia, Główny Lekarz Weterynarii przesłał do Komisji Europejskiej wniosek o zmianę kwalifikacji obszaru wymienionego w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE i ponowne włączenie tego obszaru do części II załącznika do niniejszej decyzji. Komisja Europejska obecnie analizuje ww. wniosek.

Dzisiaj można powiedzieć, że aktualna sytuacja epizootyczna w Polsce w odniesieniu do ASF jest stabilna, o czym świadczy brak występowania ognisk choroby u świń od ponad roku oraz mała liczba przypadków u dzików. - Sytuacja epizootyczna jest stale monitorowana, a służby weterynaryjne, w należyty sposób, nieprzerwanie dbają o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się choroby poza obszary objęte restrykcjami – wyjaśnia ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Niezłomny 2016-02-23 20:47:44
    Już pod Międzyrzecem na drodze krajowej w 2014 rolnicy na przyczepach pisali ODSTRZAŁ DZIKA KOZYŚCIĄ DLA ROLNIKA. Proste jak budowa cepa.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!