- Złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej o ograniczenie tej strefy - powiedział Kalemba w piątek podczas konferencji prasowej w Kielcach. Dodał, że argumentem w tej sprawie są obiecujące wyniki badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach (Lubelskie), z których wynika, że żadna z setek prób wykonanych u dzików i świń w gospodarstwach domowych nie wykazała "ani jednego przypadku choroby.

Obecnie strefa buforowa obejmuje kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Minister z uwagi na toczące się rozmowy w tej sprawie nie chciał powiedzieć, jaka byłaby skala zmniejszenia strefy. - To jest pewna technika negocjacyjna, ale mogę powiedzieć, że chcemy to znacznie ograniczyć - podkreślił.

Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek informował PAP w środę, że KE nie zgodziła się na zmniejszenie w Polsce strefy objętej ograniczeniami w związku z chorobą ASF. W piątek szef weterynarii wyjaśnił PAP, że sprawa będzie rozpatrywana ponownie.

Jak dodał Związek, polski wniosek w tej sprawie Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt KE rozpatrywał 4 marca br. Postanowiono pozostawić obszar tej strefy bez zmian, przedłużając jedynie okres jej obowiązywania - do 30 kwietnia 2014 r. (początkowo miał on obowiązywać do 14 marca br.). - Tym samym na razie nie została zmieniona strefa buforowa, sprawa będzie jednak ponownie rozpatrywana w KE 18 marca br. - zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii.

Kalemba poinformował, że trwają negocjacje między stroną unijną a rosyjską w sprawie sytuacji związanej z wykryciem przypadków ASF.

- Dzisiaj we Włodzimierzu w Federacji Rosyjskiej pani dyrektor generalna (Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej - PAP) Paola Testori Coggi rozmawia z szefem Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) Siergiejem Dankwertem. Dyskusja cały czas się toczy - poinformował dziennikarzy.

Przypomniał, że zdecydowano o uruchomieniu rekompensat dla rolników, hodowców tuczników w strefie buforowej, ustanowionej w związku z afrykańskim pomorem świń. - Wczoraj zapadła decyzja i jest wola, by w ciągu kilku dni wydać w tej sprawie rozporządzenie - powiedział Kalemba.