Systemy wlotu powinny dostarczać każdej świni dostateczną ilość świeżego powietrza zwłaszcza przy ustawieniu minimalnej wentylacji.
Zawsze należy unikać przeciągów w budynku, a wchodząca masa powietrza powinna być rozprowadzana równomiernie po całym pomieszczeniu.

Nie jest oczywiste, który system wlotu powietrza i jaka prędkość są najlepsze, nigdy jednak zimne powietrze nie powinno opadać bezpośrednio na zwierzęta. Należy pamiętać, że im młodsze zwierzęta tym bardziej wrażliwe na przeciągi – tłumaczy Fred de Cocq z firmy De Heus, międzynarodowy specjalista ds. zarządzania produkcją świń.

Jednym z najlepszych systemów wlotów świeżego powietrza jest kanał powietrzny pod podłogą lub bardziej konkretnie pod korytarzami kontrolnymi umieszczonymi przy kojcach.

- W okresie letnim system ten dostarcza świeże powietrze bezpośrednio do kojców ze zwierzętami bez zagrożenia wystąpienia przeciągów. Jednocześnie gorące powietrze z zewnątrz zostaje w naturalny sposób schłodzone, co pozwala na mniejsze ustawienie stopnia pracy wentylacji i jednocześnie zaoszczędzić energię – mówi Fred de Cocq.

Na pewno jest to kosztowne rozwiązanie, które jest brane coraz częściej pod uwagę przy budowie i projektowaniu nowych budynków. Podobał się artykuł? Podziel się!