PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KE nieugięta w sprawie kojców dla loch

Autor: farmer.pl

Dodano: 11-05-2012 15:28

Tagi:

Komisja Europejska ponawia naciski na państwa członkowskie, aby wdrożyły zakaz stosowania oddzielnych zagród dla loch.Komisja Europejska ponawia nacisk na państwa członkowskie, aby zapewniły one pełne stosowanie zakazu stosowania oddzielnych zagród dla loch od dnia 1 stycznia 2013 r. Dyrektywa Rady 2008/120/WE w sprawie ochrony świń zawiera wymóg, aby od dnia 1 stycznia 2013 r. lochy i loszki (niedojrzałe samice świń) były trzymane w grupach w ciągu około 2,5 miesiąca ciąży we wszystkich gospodarstwach trzody chlewnej utrzymujących 10 loch lub więcej. W rezultacie świnie będą przeniesione z oddzielnych wąskich zagród do systemów dbających o dobrostan zwierząt.

To przede wszystkim państwa członkowskie są odpowiedzialne za wdrożenie dyrektywy Rady 2008/120/WE i od 2001 r. miały one dopilnowywać, aby jej przepisy były stosowane przez sektor rolnictwa.

- Konsumenci europejscy mają wysokie oczekiwania, co do jakości żywności, a rolnicy mają duże wymagania odnośnie do warunków równej konkurencji. Trudno jest uwzględnić te kwestie i jednocześnie sprostać wyzwaniom gospodarczym, przed jakimi stoi nasze rolnictwo. Państwa członkowskie miały dwanaście lat na wprowadzenie w życie przepisów wspomnianej dyrektywy, a Komisja wykorzysta swoje uprawnienia i podejmie działania przeciwko tym państwom członkowskim, które nie przestrzegają zasad dotyczących utrzymania loch – mówi John Dalli, Komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej.
 
Zakaz stosowania oddzielnych zagród dla loch jest odpowiedzią na wezwania w szczególności ze strony zachodnich konsumentów unijnych, aby poprawić jakość artykułów spożywczych i zdrowie zwierząt w Unii Europejskiej. Stanowi on ważny przełom w rozwoju dobrostanu zwierząt i został uzgodniony wspólnie przez państwa członkowskie, Komisję i Parlament Europejski na podstawie wiarygodnych naukowych dowodów na to, że dobrostan loch jest poważnie zagrożony, gdy są one trzymane w oddzielnych zagrodach. Dodatkowe korzyści z nowego systemu trzymania loch to wyraźne większe szanse przeżycia nowonarodzonych prosiąt, jak również zwiększenie produktywności loch.

W ciągu ostatniego roku Komisja wielokrotnie wzywała o przygotowania się do zbliżającego się terminu, ale stało się jasne, że wiele państw członkowskich nadal nie spełnia odpowiednich wymagań.

Komisja będzie w dalszym ciągu zwracała uwagę państw członkowskich na znaczenie wprowadzenia w trybie pilnym wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia zgodności z dyrektywą Rady 2008/120/WE i dalszego dostarczania przejrzystych i zharmonizowanych danych na temat wdrożenia systemu grupowego utrzymania loch. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!