PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kiedy będzie możliwe opracowanie szczepionek przeciwko ASF?

Kiedy będzie możliwe opracowanie szczepionek przeciwko ASF? Prof. Krzysztof Niemczuk, Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Fot. M. Oleksy

W rozmowie z naszym portalem, profesor Krzysztof Niemczuk - Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, mówi o szansach na opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi ASF.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • knur bez ASF 2016-12-04 21:01:41
  Róbmy zakłady która mafia farmaceutyczna zbije kasę na szczepionce.
 • Adam 2016-12-04 09:33:53
  Najtaniej odstrzelić dziki do ogrodzeniw na wschodniej granicy.Rolnicy i ekosystem odpocznie od nadmiernej populacji pałętających się dzikich świń.
 • T.B. 2016-12-02 18:44:38
  @rolnik podlaski. Najważniejszym problemem nie jest ASF, jako taki, bo w tym przypadku bioasekuracja przyniosłaby oczekiwane rezultaty, zwłaszcza, że pogłowie świń jest najmniejsze od dziesięcioleci, dodatkowo zmniejszyła się ilość gospodarstw trudniących się chowem świń. Największym problemem jest dzik. Dopóki ASF nie zostanie wyeliminowany u dzika, który chodzi tam gdzie mu się podoba, zanieczyszcza paszę, ściółkę to nawet najlepsza bioasekuracja nie pomoże. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie w wyniku szczepień populacji dzika odpornej na ASF, podobnie jak to miało miejsce w przypadku zwalczania wścieklizny u lisów.
 • rolnik podlaski 2016-12-02 16:41:57
  chorób zwalczanych z urzędu ani się nie leczy, ani nie szczepi. A jak się potem ewentualnie zaszczepi to trzeba będzie być może badać każdą partię tuczników czy ma w sobie wirusa czy też jest wolna od wirusa. Po co szczepić świnie przeciw chorobie, której zapobiega prosta bioasekuracja. W Polsce na tę chorobę świń zachorowało zaledwie może kilka setek lub tysięcy świń. Cześć ubito zdrowych dla zasady.
  Kto więc tę szczepionkę kupi? O ile będzie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!