Z programu mogą skorzystać rolnicy utrzymujący świnie, zamieszkali na terenie powiatów:

- augustowskiego (gm. Sztabin i Bargłów Kościelny)
- białostockiego (gm. Zabłudów, Michałowo, Dobrzyniewo Duże, Choroszcz, Tykocin, Zawady)
- sokólskiego (gm. Korycin i Suchowola)
- hajnowskiego (gm. Białowieża, Czyże, Narew, Narwka, Hajnówka (wraz z miastem Hajnówka), Dubicze Cerkiewne, Kleszczele, Czeremcha)
- wysokomazowieckiego (gm. Kobylin – Borzymy)
- zambrowskiego (gm. Rutki)
- monieckiego (gm. Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne, Krypno, Knyszyn, Jasionówka)
- grajewskiego (gm. Rajgród, Grajewo, Szczuczyn, Wąsosz, Radziłów)
- bielskiego (gm. Orla, Bielsk Podlaski, Boćki)
- siemiatyckiego (gm. Milejczyce, Nurzec-Stacja, Mielnik, Siemiatycze (wraz z miastem Siemiatycze), Drohiczyn, Dziadkowice)
- kolneńskiego (gm. Grabowo i Stawiski)
- łomżyńskiego (Przytuły, Jedwabne, Wizna)
- łosickiego (gm. Huszlew, Olszanka, Platerów, Sarnaki, Stara Kornica, Łosice (wraz z miastem Łosice)
- siedleckiego (gm. Korczew)
- bialskiego (gm. Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Piszczac, Kodeń, Terespol (z miastem Terespol), Łomazy, Międzyrzec Podlaski)
- powiatu grodzkiego Biała Podlaska

Producenci trzody chlewnej z tych terenów zobowiązani są do 14 sierpnia b.r. dostosować swoje gospodarstwa do wymogów przepisów bioasekuracji. Mowa tu między innymi o wdrożeniu programu dezynsekcji i deratyzacji chlewni, prowadzeniu rejestru środków transportu wjeżdżających do gospodarstw, zabezpieczeniu budynków przed dostępem zwierząt domowych, oraz budowa ogrodzenia o wysokości 1,5 m (w przypadku świń utrzymywanych w systemie otwartym niezbędne jest podwójne ogrodzenie).

Rolnicy którzy do tego czasu nie będą w stanie dostosować swojej produkcji do standardów bioasekuracji, do 14 sierpnia zobowiązani są złożyć w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym stosowne oświadczenie. W tej sytuacji Powiatowy Lekarz Weterynarii wyda decyzję o likwidacji stada, oraz przyznaniu odszkodowania. Do 15 września w biurach powiatowych ARiMR można natomiast składać wnioski o przyznanie rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń.

Rolnikom którzy nie dostosują swoich gospodarstw do przepisów bioasekuracji, i nie złożą wspomnianych oświadczeń grozi likwidacja stada bez możliwości otrzymania rekompensaty. Otrzymają oni wyłącznie odszkodowanie za ubite zwierzęta.

To już kolejna edycja „Programu bioasekuracji”. Jak na razie nie cieszy się on wśród rolników popularnością. Do tej pory z możliwości otrzymania rekompensat za nieutrzymywanie świń skorzystało nieco ponad dwudziestu rolników.

Podobał się artykuł? Podziel się!