Ostatnie dni przyniosły ze sobą dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń. O pierwszym z nich Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował w sobotę, wczoraj zaś otrzymaliśmy informację o kolejnym potwierdzonym ognisku.

Pierwsze z omawianych ognisk stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 3 świnie, zlokalizowanym na terenie gminy Siemiatycze (woj. podlaskie). Drugie ognisko potwierdzono na terenie gminy Sarnaki w powiecie łosickim. W gospodarstwie w którym wykryto ASF utrzymywano 5 świń. Jest to pierwsze w tym roku ognisko choroby w województwie mazowieckim.

Oba ogniska pomoru leżą w obszarze zagrożonym występowaniem choroby (strefa niebieska).
Tym samym łączna liczba ognisk choroby w stadach świń wzrosła do trzydziestu czterech. W tym roku potwierdzono już 11 ognisk choroby w stadach świń.

Niestety w ostatnich dniach sytuacja związana z szerzeniem się ASF coraz bardziej wymyka się spod kontroli. Prawdopodobne jest, że już w najbliższych dniach czekają nas kolejne ogniska choroby. Tym bardziej warto zaapelować do wszystkich rolników utrzymujących świnie o zwrócenie szczególnej troski na przestrzeganie zasad bioasekuracji.

>>>> Czytaj więcej: Przypominamy najważniejsze zasady ochrony stad przed ASF.

Prosimy także wszystkich rolników o to, by zrezygnowali ze stosowania w żywieniu świń zielonek pochodzących z łąk, na których żerowały dziki. Nieoficjalnie mówi się o tym, że to właśnie pasze pochodzące z takich użytków były źródłem przynajmniej części z dotychczasowych ognisk.

Podobał się artykuł? Podziel się!