W zeszłym roku druga połowa września była okresem stopniowego wygasania epidemii ASF w stadach świń. Ostatnie ognisko choroby potwierdzono 30 września, kolejne zachorowania miały miejsce dopiero w czerwcu bieżącego roku. Nic nie wskazuje jednak, by scenariusz ten miał się potwierdzić również w tym roku. W ostatnich dniach docierają do nas kolejne sygnały o nowych ogniskach choroby. W ciągu ostatnich siedmiu dni ASF wystąpił w aż czterech gospodarstwach. Ostatnie ognisk potwierdzono dziś w godzinach porannych, dotyczy ono stada liczącego 16 świń zlokalizowanego w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim. Łączna liczba ognisk choroby wzrosła tym samym do 98, z czego aż 75 potwierdzono w tym roku.

Na tym jednak nie koniec złych wieści: GIW poinformował także o kolejnych przypadkach pomoru w populacji dzików. Wystąpiły one w trzech województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy od trzech lat przypadek choroby na terenie gminy Sidra w powiecie Sokólskim. Na terenie województwa podlaskiego pomór wystąpił także u dzika znalezionego na terenie gminy Narewka w powiecie sokólskim. Dwa przypadki odnotowano w powiecie siedleckim.Wystąpiły one w gminach Korczew i Przesmyki, przy czym w drugiej z gmin jest to pierwsze jak do tej pory potwierdzone zachorowanie u dzików.

Pozostałe trzy przypadki choroby dotyczą województwa lubelskiego: obecność wirusa ASF potwierdzono u dzików z terenu gmin Włodawa (pow. włodawski), Międzyrzec Podlaski (pow. bialski) i Radzyń Podlaski (pow. radzyński). 

Obecnie nikt już chyba nie ma wątpliwości że problem ASF wymknął się w naszym kraju spod kontroli. Wspomniane 75 ognisk choroby, jakie wystąpiły w ciągu ostatnich trzech miesięcy i ponad 300 przypadków choroby u dzików jakie odnotowaliśmy w kraju od początku roku nie pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem. Być może w okresie jesienno – zimowym, problem zostanie nieco załagodzony. Jednak bez skutecznej redukcji pogłowia dzików z pewnością powróci w przyszłym roku, i to ze zdwojoną siłą, tak jak mogliśmy to obserwować w roku obecnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!