Spośród pięciu nowych przypadków ASF, trzy wystąpiły na terenie województwa podlaskiego, dwa zaś w województwie lubelskim.

Po raz pierwszy od wielu tygodni mieliśmy do czynienia z nowym ogniskiem choroby na terenie powiatu monieckiego. Fakt ten jest o tyle niepokojący, że miejscowość, w której potwierdzono obecność choroby (wieś Twierdza w gminie Goniądz) oddalona jest od granicy z Białorusią o blisko 70 km.

Pozostałe dwa przypadki choroby, jakie potwierdzono w województwie podlaskim dotyczą dzików odstrzelonych na terenie miejscowości Kamień (gm. Czyże, pow. hajnowski) położonej w odległości 29 km od granicy z Białorusią i miejscowości Zalesie (gm. Nurzec – Stacja, pow. siemiatycki) w odległości 19 km od granicy.

W województwie lubelskim ASF wykryto z kolei w gminach Zalesie i Janów Podlaski należących do powiatu bialskiego. Pierwszy z omawianych przypadków dotyczy szczątków dzika znalezionych na terenie miejscowości Dobryń Duży (10 km od granicy). Drugi przypadek dotyczy dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Klonownica Mała, w odległości 7,5 km od granicy z Białorusią.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!