Tym razem potwierdzone przypadki dotyczą wyłącznie padłych zwierząt, brak doniesień o stwierdzeniu wirusa pomoru u dzików odstrzelonych. Najnowszych siedem przypadków choroby potwierdzono na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Na szczególną uwagę zasługuje przypadek potwierdzony na terenie miejscowości Niemirów (gm. Mielnik, pow. siemiatycki). W odległości około 2 km od granicy z Białorusią znaleziono aż 10 padłych dzików, u których potwierdzono obecność wirusa ASF. To nie jedyne ognisko choroby potwierdzone na terenie tej miejscowości. W okolicy potwierdzono bowiem także dwa kolejne ogniska: jedno dotyczy trzech sztuk padłych dzików, drugie – jednego zwierzęcia.

W województwie mazowieckim ASF potwierdzono dwa ogniska choroby. Pierwsze dotyczy padłego dzika znalezionego na terenie Nowe Hołowczyce (gm. Sarnaki, pow. łosicki) w odległości 15 km od granicy, drugie potwierdzono zaś w miejscowości Rudka (gm. Stara Kornica, pow. łosicki), około 20 km od granicy z Białorusią.

Dwa ostatnie przypadki potwierdzono na terenie gminy Zalesie w powiecie bialskim (woj. lubelskie). Dotyczą one martwych dzików znalezionych w miejscowości Kowalewo (14 km od granicy) i Podsędków (15 km od granicy z Białorusią).

Do tej pory potwierdzono już 226 przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików oraz 23 ogniska choroby w stadach świń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!