Dwudziesty siódmy przypadek stanowił dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Piłatowszczyzna (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości 14 km od granicy polsko-białoruskiej.

Dwudziesty ósmy przypadek to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Nowosady (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości około 3 km od granicy polsko-białoruskiej.

Dwudziesty dziewiąty przypadek stanowił dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Grzybowice i Skroblaki (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie)w odległości 7,5 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od odstrzelonych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 15 grudnia 2014 r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, przypadki 27.,28. i 29. zlokalizowane są w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!