Nie ma ostatnio tygodnia, w którym Główny Inspektorat Weterynaryjny, nie przekazałby informacji o kolejnych przypadkach ASF w populacji dzików. Nie inaczej jest w tym tygodniu: wczoraj poinformowano o potwierdzeniu kolejnych trzech przypadków występowania pomoru u dzików. Spośród zarażonych zwierząt, dwa znaleziono na terenie powiatu białostockiego, jedno – w powiecie bialskim.

Pierwszy z omawianych przypadków stanowią zwłoki padłego dzika, znalezione nieopodal miejscowości Rzędziany (gmina Tykocin, powiat białostocki), w odległości około 70 km od granicy z Białorusią. Na terenie tej samej gminy potwierdzono również drugi z przypadków ASF – chorobę potwierdzono u dzika odstrzelonego w miejscowości Szafranki, w odległości około 76 km od granicy.

Trzeci z omawianych przypadków stanowią zwłoki padłego dzika, znalezione na terenie miejscowości Lachówka Mała (gmina Zalesie, powiat bialski), w odległości około 20 km od granicy.

Do tej pory w naszym kraju potwierdzono 124 przypadki ASF w populacji dzików, z czego w tym roku już 43 przypadki. Ponadto w kraju stwierdzono również 23 ogniska pomoru u świni domowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!