PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kolejny wysyp ASF w gospodarstwach

Kolejny wysyp ASF w gospodarstwach fot. A.Królak

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w swoim komunikacie o kolejnych ogniskach ASF. O jednym z nich, pisaliśmy już wcześniej, mianowicie o wystąpieniu choroby w powiecie węgorzewskim, gdzie stado liczyło prawie 1400 świń. Pozostałe trzy ogniska potwierdzono w małych gospodarstwach, gdzie utrzymywano od kilku do kilkunastu świń.Jak czytamy w komunikacie GLW: 200 ognisko ASF (96 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1397 świń, położonym w miejscowości Pochwałki, w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

201 ognisko ASF (97 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń, położonym w miejscowości Stopki, w gminie Sępopol, w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

202 ognisko ASF (98 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie, położonym w miejscowości Siennica Nadolna, w gminie Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

203 ognisko ASF (99 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Cieszanów, w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Warto zauważyć, że na stronie internetowej GIW, gdzie jest publikowana mapa z aktualnymi ogniskami i przypadkami choroby w kraju, zostało już zaznaczone 204 ognisko choroby, czyli już 100. w tym roku. Zostało ono zlokalizowane w tej samej miejscowości co 202 ognisko w Siennicy Nadolnej w woj. lubelskim. Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie.

Z ostatniej chwili: GLW potwierdza wystąpienie kolejnego, 204 ogniska w gospodarstwie trzody chlewnej. Jednocześnie jest to 100 ognisko w 2018 r. Choroba wystąpiła w gospodarstwie, gdzie utrzymywanych było zaledwie 7 świń, położonym w miejscowości Siennica Nadolna, w gminie Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest
w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (52)

 • Yugo 2018-08-27 09:06:30
  Władysław....to wy rolnicy cały czas powołujecie się na niemieckie przepisy że bauer może wyłączyć z polowań swoje grunty i ma prawo do polowań na swoim polu. Nawet na komisjach sejmowych często wasi przedstawiciele odnoszą się do ich przepisów.
  Ale chcąc polować musi otrzymać zezwolenie na broń którą musi kupić i oczywiście należeć do spółki myśliwskiej. Do tego dochodzi egzamin rozpoznawania zwierzyny, zwyczajów przemieszczania się i jej biologi. Podobnie jest w Polsce.
 • Wladyslaw 2018-08-27 05:18:51
  Yugo Ty razem z tym śmiesznym RRo najlepiej idźcie do Niemca jak się go tak słuchacie. Tam możecie być na usługach.
 • Yugo 2018-08-26 23:07:53
  Do RRo
  Jestem w posiadaniu przedwojennego oryginalnego kontraktu obwodu łowieckiego zawartego przez spółkę myśliwych oraz właścicieli gruntu i gwaranta umowy,..... wójta gminy.
  Umowa podpisana jest przez spółkę myśliwych w obecności właścicieli gruntów i wójta, opieczętowana znaczkami opłaty skarbowej.

  Data 1932 rok, i dotyczy 5 tys ha dzierżawy.

  Kontrakt jest niezwykle szczegółowo obwarowany przepisami, między innymi...... właściciele gruntu,..... zobowiązani są do eliminacji wszystkich dzikich psów i kotów, szkodników łowieckich, jeżeli takich możliwości nie mają, to mogą zlecić,.... odpłatnie,.... myśliwym dzierżawiącym lub innym.
  Nawet zapisane są kwoty nagród za wskazanie lub złapanie kłusownika lub osób które polują bez zgody dzierżawców

  Jestem pełen podziwu dla mądrości tamtych myśliwych i osób na urzędzie, które sporządziły kontrakt w tak szczegółowy sposób.

  Chciałbym zamieścić skan tego kontraktu tylko nie wiem jak i czy to będzie możliwe.

  Oczywiście że puszczę tylko pewne wycinki niemieckiego prawa łowieckiego, żeby polscy rolnicy zobaczyli jakie obowiązki z tytułu właściciela gruntu ma niemiecki bauer i jakie obowiązki dotyczą myśliwych dzierżawiących grunt.
  • RRo 2018-08-27 01:04:30
   Yugo, napisz do redakcji, że coś takiego masz i może farmer będzie zainteresowany... to nośny temat relacje myśliwy - rolnik
   • roch 2018-08-27 09:06:28
    Ty i Yogo pasożyty wstrętne wynocha z tego forum, Udzielajcie się na forum dla myśliwych tam wasze miejsce won szkodniki jedne.
 • Andrzej 2018-08-25 12:55:27
  A ja popieram myśliwych. Rząd na usługach lewactwa wali ivh kijem po łbie i treaz ksze im za friko w imie cholera wie czego walczyc z dzikami. A po co im to. Zeby zniwu było że sa mordercami. Co do szkód to też bym wolał zeby Caritas szacowało ale prawda jest taka ze zawsze szacuje ten co płaci. Pi gradobiciu i wypadku samochodem też. Jestem rolnikiem ale widzę ci sie dzieje.
 • Yugo 2018-08-25 12:40:28
  Do RRo,.... już wiem że w Saksonii jest tak,... gdy niemiecki bauer wyłączy z polowań swój grunt, to ma obowiązek dopłaty do odszkodowań w obrębie 1km od granicy swojego pola.
  A więc niemiecki bauer nie tylko nie dostaje żadnych odszkodowań ale też musi dopłacić do odszkodowań które może spowodować zwierzyna bytująca na jego polu. I według mnie jest to podejście sprawiedliwe.

  Niedługo będę w posiadaniu niemieckiego prawa łowieckiego, które przetłumaczę i zamieszczę na Farmer. pl

  Natomiast w Polsce istnieje podatek płacony do gminy przez koła łowieckie za przejście myśliwego po polu rolnika.
  Nazywa to się tenuta dzierżawna
  Moje koło płaci do Urzędu Gminy około 6 tys zł.
  Gmina z tych pieniędzy opłaca np ogrzewanie szkoły w których uczą się dzieci rolników, kupuje pomoce naukowe itd.
  Tak jest w całej Polsce, więc niech rolnicy nie myślą że myśliwy przechodzi przez ich pole za darmo.
  W przypadku wyłączenia z polowań swojego pola dodatkowo gmina nie dostanie odpowiedniej do obszaru kwoty za tenutę.
  Koło Łowieckie płaci za całość i jest to podział sprawiedliwy, gdyż w większości przypadków na części obszaru łowieckiego stopa myśliwego nie staje.
  • RRo 2018-08-26 12:40:30
   Yugo, nie warto wklejać całego prawa łowieckiego, to kilometry pisania, lepiej spisz w punktach jak jest w Niemczech i dawkuj te informacje rolnikom:
   . . . . obowiązki rolnika na własnym polu w zarządzaniu zwierzyną, czyli jak pole małe rolnicy musza się zrzeszyć w „spółdzielnię myśliwską”, i wtedy mogą wydzierżawić prawo do polowań myśliwemu. W umowie się określa, kto buduje ambony, najczęściej rolnik, a nie myśliwy, ambony zostają własnością rolnika, to on musi przygotować teren i pas wolny od kukurydzy przy lesie, przecinki w kukurydzy, musi dbać o ścieżki dojścia i dojazdu do ambona, a jak myśliwi wypowiedzą dzierżawę, ambony zostają. Jeżeli te prace wykonują myśliwi, to odlicza się od dzierżawy. Jest określona maksymalna wysokość odszkodowań, często to jest RYCZAŁT odszkodowań, a nie rolnicze widzimisię, Jakie są obowiązki rolnika w kupowaniu i zakładaniu pastuchów, to nie Koło daje pastuchy, lecz rolnik … i tak dalej. Jak rolnik się nie wywiąże, to nie dostaje odszkodowań ani tenuty dzierżawnej, a jak ambona się złamie pod myśliwym, to rolnik płaci myśliwemu za złamaną nogę lub popsuty karabin…. . nie ma lekko, umowa jest, rolnik się nie wywiąże, myśliwy wygra w sądzie i rolnik płaci.
   . . . . oczywiście jak rolnik zrobi kurs w Niemczech na myśliwego i zda egzaminy, kupi sobie broń (a to są tysiące Euro) to sobie może sam polować
 • Rolnik 2018-08-24 10:45:04
  Dlaczego żeby móc polować trzeba należeć do koła łowieckiego, albo płacić ogromne sumy jak się nie należy? Wprowadzić opłatę wnoszoną do starostwa za możliwość polowania i po sprawie. Będzie konkurencja w stosunku do PZŁ i wtedy myśliwi sami ruszą swoje (...) i bardziej zaangażują się w gospodarkę łowiecką.
  • RRo 2018-08-24 23:08:39
   Rolniku, jeżeli według ciebie zaangażowanie w GOSPODARKĘ łowiecką oznacza wystrzelanie wszystkiego, co żyje, to się mylisz. Nazwij to tak, jak myślisz, chcesz aby myśliwi wystrzelali wszystko, co żyje, ty sam wytrujesz opryskami wszystko, co lata i ćwierka i będzie wreszcie spokój i nie będzie ci nic po polu łazić, ani zwierzyna, ani myśliwi, ani pszczoły, ani skowronki. Będzie tylko kukurydza. Tak samo jak w miastach tylko beton.

   Myślisz tak samo, jak „miastowi z betonowych pustyń”, wszystko zalać betonem, zamurować, aby czysto było, i nic mi miastowemu po parkach nie łaziło.
   • Pogromca Mysliwego 2018-08-27 20:16:28
    Rolnik ale RRo skończył 3 klasy podstawówki nie wymagaj od niego zbyt wiele. Jedno co umie to trochę strzelać ale tylko z ambony jak dzik podejdzie. Oczywiście pampers obowiązkowy.
 • Yugo 2018-08-23 13:49:46
  Od 1.5 roku czytam Farmer .pl ale niedawno się zalogowałem ponieważ nie mogłem ścierpieć wyzwisk pod adresem myśliwych i moim ponieważ też jestem myśliwym
  Czy ktoś z tu piszących rolników napisał aby połączyć siły i razem zwalczać ASF, tylko jest uciecha jak myśliwych wyzywają i szkalują.

  Co są winni myśliwi i rolnicy hodowcy świń że pojawił się ASF

  A teraz postawcie się w rolę myśliwych, W imię czego mam bronić rolników przed ASF żeby nadal wyzywali i szkalowali mnie myśliwego.
  Owszem ja jako myśliwy realizuję zadanie narzucone przez nadrzędne władze i zmniejsza się stan do takiego jaki zatwierdzi organ państwowy czyli Lasy Państwowe.
  Zdaję sobie sprawę że wybijanie zdrowych świń to ogromna tragedia dla hodowców i utrata dorobku życia, ale winnych za zaistniałą sytuację jest wielu, nie tylko myśliwi.
  Natomiast panowie rolnicy są obecnie obwody i koła łowieckie w którym nie ma ani jednego dzika a mimo to pojawił się u ASF ...jakim cudem
 • nn 2018-08-23 09:58:11
  Już osiem przypadków ASF u świń w gminie Cieszanów i żadnego przypadku u dzików. Dziwy, dziwy...
  • Drako 2018-08-23 10:27:31
   To jest dziwne, to fakt. Ale o te czary to już trzeba pytać w Puławach. Tam wiedza jak się to robi i wystarczy tylko zapytać.
   • nn 2018-08-23 10:31:35
    Dziki głęboko się okopują w oczekiwaniu na atak pomoru ;) .
  • olo123 2018-08-23 10:29:59
   czyli pewnie wet roznosi
  • wet 2018-08-24 00:55:13
   To żadne cuda, ze ASF jest tam gdzie nie ma dzików. To dowód na to , że najprawdopodobniej zawlókł go sam własciciel. I tu wychodzi prawda o bioasekuracji. Nie ma winy weterynarii ani myśliwych.......tylko suwerena
   • nn 2018-08-24 09:50:54
    Właściciel zawlókł? Skąd, przecież dziki w okolicy nie chorują ( czytaj- nie są znajdowane).
    ASF w ośmiu gospodarstwach położonych praktycznie w jednej miejscowości ( Cieszanów i dwie przyległe wioski).
    Wet, chcesz zasugerować, że świnie z różnych gospodarstw spotykają się w celach towarzyskich w miejscowym barze i tam doszło do zakażenia?
   • wet 2018-08-24 13:14:57
    Świnie nie spotykają się w celach towarzyskich , ale może właściciel z ukraińską tirówką bo granica blisko a tam sytuacja z ASF niewiadoma i nieopanowana. Zrozumieć musimy jedno - dziki są tylko rezerwuarem choroby i z reguły do chlewni nie wchodzą. Właściciel za to bardzo często i jeśli nie zmienia obuwia lub kwitnie pokątny handel prosiętami lub wyrobami mięsnymi niewiadomego pochodzenia to nieszczęście gotowe i choroba zawleczona.Dajcie spokój weterynarii i myśliwym a lepiej strzeżcie hodowcy swoich gospodarstw. NAJLEPIEJ SZUKAĆ WINY U INNYCH
 • Yugo 2018-08-23 09:53:43
  To prawda że obecna koalicja udupiła myśliwych, nie ma tak w żadnym europejskim kraju. W moim kole są myśliwi którzy wyjechali do Niemiec tam mieszkają i tam też polują, ale od 25 lat przyjeżdżają do macierzystego koła i mówią jak jest w Niemczech.
  W Niemczech właściciele gruntów mają możliwość wyłączenia swojego pola z obwodu łowieckiego, ale prawie nikt z tego nie korzysta ze względu na zbyt dużą późniejszą odpowiedzialność.
  Gdy na takim wyłączonym polu pojawi się wścieklizna rolnik ponosi wszystkie koszty z badaniami utylizacją zapowietrzeniem obszaru znacznie większego niż jego pole. Koszty są ogromne.
  Gdy wystąpi kolizja samochodu ze zwierzęciem w pobliżu jego pola to rolnik pokrywa wszystkie szkody z tego powstałe a to są tysiące Euro.

  U nas rolnicy celowo ten fakt przemilczają i starają się ukryć aby to nie ujrzało światła dziennego a później nie odpowiadać za nic, chcą tylko ciągnąć korzyści ze sprzedaży prawa wejścia myśliwych na pole, sprzedawania zwierzyny która według nich jest ich własnością.

  Tysiące rolników żyje w zgodzie z myśliwymi, ale jest grupa młodych agresywnych którzy jeszcze nic nie osiągnęli w życiu, oni mają tylko roszczenia i wyzwiska na myśliwych, zamiast połączyć siły i razem zwalczać przeciwności.
  Padają wyzwiska pod adresem myśliwych, że to ubecy, komuchy itd a przecież w setkach kół jest tysiące rolników myśliwych. W moim kole 35 % to rolnicy terenowi, przeważnie w wieku 30 - 40 lat,... pytam tych tych najbardziej agresywnych, czy ci młodzi myśliwi rolnicy to też komuchy i esbecy.
  Panowie rolnicy,.... czas się chyba opamiętać
  • RRo 2018-08-23 11:33:07
   Święta racja, Yugo, w Niemczech przepisy są różne w różnych Landach, ale podobne. Chyba w Badeni-Wurtenbergii jak właściciel wyłączy z polowań teren, a z pewnością las o powierzchni ponad 1 hektar, to musi dokładać się do odszkodowań na polach przyległych do 500 metrów, ponieważ stworzył ostoję zwierzyny, która tam zamieszkała.
 • JohnnyB 2018-08-23 08:28:50
  Dokładnie tak. Nic się nie zmieniło ! Myśliwi niestowarzyszeni muszą płacić grubą kase kołom żeby móc strzelić dzika co w obecnej sytuacji jest nie do pomyślenia. Jeszcze raz powtarzam w kołach łowieckich dożywotnio zasiadają ci sami prezesi i łowczowie , zakorzenieni w poprzednim ustroju i to trzeba zmienic bo inaczej nic sie nie zmieni ! Rozpisać od nowa przetargi na dzierrzawy obwodów łowieckich tylko bez kolesiostwa ! Wolny rynek i konkurencja jest lekarstwem na dzisiejsze łowiectwo w polsce !
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.205.153
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!