Najwięcej, bo aż 4 przypadki potwierdzono w północnej części województwa lubelskiego. Wszystkie wystąpiły na terenie powiatu bialskiego, czyli w regionie gdzie w ostatnich dniach wystąpiło najwięcej ognisk choroby w stadach świń. Na tym terenie ASF potwierdzono w miejscowościach:

- Rokitno (gm. Rokitno) w odległości 13 km od granicy z Białorusią
- Roskosz (gm. Biała Podlaska) w odległości 17 km od granicy
- Grabarka Las (gm. Biała Podlaska) w odległości 30 km od granicy
- Kolonia Nosów (gm. Leśna Podlaska) w odległości 13 km od granicy.

Trzy nowe przypadki choroby potwierdzono w województwie podlaskim. Na uwagę zasługuje wykrycie ASF w tkankach pobranych od dzika odstrzelonego w miejscowości Kacprowo (gm. Grajewo, pow. grajewski). Miejsce odstrzału zwierzęcia położone jest w odległości aż 75 km od granicy. To kolejny w ostatnim czasie przypadek choroby stwierdzony w zachodniej części województwa podlaskiego. Pozostałe dwa przypadki ASF w województwie podlaskim stwierdzono w powiecie hajnowskim. Pierwszy z nich tyczy się dwóch padłych dzików, których szczątki znaleziono w miejscowości Woszowa Góra (gm. Czeremcha) w odległości około kilometra od granicy. ASF potwierdzono też u dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Waśki (gm. Narew) położonej 22 km od granicy z Białorusią.

Ostatni z omawianych przypadków dotyczy padłego dzika znalezionego w miejscowości Nowe Litewniki (gm. Sarnaki, pow. łosicki, woj. Mazowieckie) w odległości około 15 km od granicy.

Łącznie na terenie kraju potwierdzono 346 przypadków ASF w populacji dzików, oraz 31 ognisk choroby w stadach świń. W tym roku wystąpiło już 178 przypadków choroby u dzików, oraz 8 ognisk pomoru u świni domowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!