PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kolejnych pięć dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń

Kolejnych pięć dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń

Kolejnych pięć dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń wykryto w województwie podlaskim - informuje w komunikacie inspekcja weterynaryjna. Padłe dziki znaleziono w powiecie sokólskim i białostockim. Odstrzału dzików domagają się podlascy rolnicy, którzy protestowali dzisiaj na drodze nr 19.Jak napisał w komunikacie główny lekarz weterynarii, padłe dziki znaleziono między 24 a 30 czerwca 2014 roku. Pobrano z nich próbki, których zbadanie potwierdziło wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W sumie znaleziono pięć padłych dzików. Jednego znaleziono w lesie w okolicy miejscowości Słoja w gminie Szudziałowo, w odległości 9 km od granicy z Białorusią. Kolejny przypadek to grupa padłych dzików znalezionych w okolicach miejscowości Bobrowniki, w obszarze przygranicznym.

W komunikacie poinformowano też, że obecne przypadki ASF zlokalizowano na obszarze objętym ograniczeniami.

W lutym w związku z wykryciem dwóch przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta musiały być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę; mięso było specjalnie oznaczone. Strefa ta była potem zmniejszona do części gmin czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

Na początku czerwca w powiecie sokólskim wykryto kolejne dwa przypadki ASF u padłych dzików.

Odstrzałów dzików niszczących uprawy domagają się od dawna podlascy rolnicy. Dzisiaj kilkudziesięciu rolników jeździło w kolumnie ciągników po drodze nr 19 Białystok-Lublin, na odcinku od Zabłudowa, blokując pas jezdni. Protest zakończyli w Białymstoku-Dojlidach.

Jak powiedział członek zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej Stanisław Rogalski, rolnicy chcieli pokazać w ten sposób swoje niezadowolenie. "Chcemy powiedzieć głośno, że mamy problem z dzikami, które wychodzą na pola i zjadają nam uprawy" - mówił.

Dodał, że rolnicy oczekują od władz województwa i resortu rolnictwa rozmów i decyzji w tej sprawie. Zapowiedział też, że jeśli ich nie będzie, to będą kolejne protesty.

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński powiedział, że rolnicy czekają głównie na decyzje ministerstwa rolnictwa. Pod koniec czerwca izba wystosowała pismo do ministra w tej sprawie. Temat był również omawiany na posiedzeniu wojewódzkiego zespołu ds. ASF, ale żadnych decyzji nie ma.

Izba chce, by skuteczniej były realizowane plany łowieckie. Według nich odstrzelonych miało być 5 tys. dzików, a pozyskano jedynie 1,3 tys., co stanowi ok. jednej czwartej planu. Izba podkreśla, że polować na dziki nikt nie chce, bo trzeba ponieść koszty badania zwierzęcia w kierunku ASF, a nie ma na to pieniędzy. Izba proponuje przyznawać 200 zł dotacji do odstrzeliwanego dzika. W związku z ASF polowania mogą się odbywać jedynie za zgodą powiatowego lekarza weterynarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • rolnik z mazowsza 2014-07-09 07:59:25
  kolego kolego nie pamiętasz tych czasów jak pszenica była po 400 a rzepak po 1200 . Niech obniżą ceny nawozów i środkó do produkcji jak będą ceny zbóż jak ostatnich lat to nie da rady ziemi dokupić ....
 • anty P.O. 2014-07-08 14:47:29
  @code. czy chłopi to jedyna grupa społeczna której ten rząd nie sprzyja?
 • Code 2014-07-08 14:23:58
  Jak myslicie kidy chłopi ruszą d*py zeby rozpier*olić ten rząd i te wszystkie sitwy??? Rzepak 1200, pszenica 600, mleko w dół swinie nie idą, bydło za bezcen długo tak jeszcze potrwa??
 • miastowy 2014-07-08 10:34:00
  Ruscy wam dadzą popalić,trzymajcie się dalej Rosji

 • rolnik 2014-07-08 10:27:18
  A na Białorusi cisza ? tam nie ma nowych przypadków na początku roku 2 ogniska i jakoś obecnie nic nie zgłaszają. Na Litwie też tylko 2 dziki.
 • Bruno 2014-07-08 10:19:51
  było głęboko zakopać i po sprawie. a tu posłuszni i życzliwi rozdmuchują sprawę.
  Najlepiej zarżnąć hodowców, zakłady mięsne i eksporterów a potem żreć importowane z zachodnich ferm naszpikowane chemią produkty mięsopodobne.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!