Włókno stanowi bardzo ważny składnik pokarmu świń. Choć tylko w nieznacznym stopniu jest ono wykorzystywane na potrzeby energetyczne zwierząt, odpowiada ono za właściwą pracę przewodu pokarmowego. Zapewnia jego prawidłową motorykę, chroni przy tym zwierzęta przed zaparciami. Wprawdzie nadmiar włókna w paszy jest szkodliwy – pogarsza pobranie paszy i jej strawność, specjaliści są zgodni, iż w dzisiejszym żywieniu świń dużo częściej dochodzi do jego niedoborów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim rezygnacja ze stosowania pasz objętościowych w żywieniu trzody.

Z wyjątkiem owsa zboża, z których przygotowywane są pasze zawierają przeciętnie od 2 do 4 proc. włókna. Pasze pochodzenia zwierzęcego, (z których składają się w dużej mierze pasze dla młodych zwierząt) włókna nie zawierają w ogóle. Tymczasem w paszach dla starszych tuczników, powinno znajdować się około 6 proc. tego składnika. Na niedobory włókna szczególnie narażone są lochy prośne i karmiące, których zapotrzebowanie na włókno wynosi odpowiednio 10 i 8 proc.
Tradycyjnym uzupełnieniem włókna w paszach dla trzody są otręby, najczęściej pszenne. Niestety pasza ta ma jeden poważny minus – bardzo często otręby są silnie zanieczyszczone mikotoksynami. Bierze się to z faktu, iż produkowane przez grzyby pleśniowe związki odkładają się w okrywie owocowo – nasiennej ziarniaków. Koncentracja toksyn w otrębach jest, więc kilkukrotnie wyższa niż w nieprzetworzonym ziarnie.

Alternatywą dla otrąb są obecne na rynku od dłuższego już czasu koncentraty włókna pokarmowego. Najczęściej są produkowane z odpadów pochodzących z przemysłu drzewnego, można jednak spotkać na rynku także koncentraty oparte na łusce soi. Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim czystość mikrobiologiczna produktów. Są one, bowiem wolne zarówno od mikotoksyn, jak i potencjalnie patogennych bakterii. Również cena produktów nie jest zaporowa. Cena wiodących koncentratów nie przekracza zazwyczaj 70 zł/25 kg. Biorąc pod uwagę niewielkie dawkowanie preparatów, nie wygeneruje to dużych kosztów. Producenci rekomendują dawkowanie koncentratu w zakresie 1 – 3 kg, jednak lepszym rozwiązaniem jest precyzyjne dopasowanie dawki preparatu do innych składników paszy oraz kategorii wiekowej zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!